czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 31740 wyświetleń

Wierzbowo - Dożynki Powiatowe

Powiatowe Święto Dziękczynienia za Plony "Wierzbowo 2013”

„Dożynki, to  radosne święto chleba, to święto rolników i wszystkich ludzi związanych z rolnictwem,  ale przede wszystkim jest to tradycyjne polskie święto dziękczynienia Bogu za zebrane plony”.

        

    15 września 2013r. na terenie Szkoły Podstawowej w Wierzbowie, odbyły się  po raz  XV Dożynki Powiatowe. Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski –Jarosław Augustowski, Wójt Gminy Grajewo – Stanisław Szleter oraz  Ksiądz dziekan Stanisław Łatwajtys - Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie.

    Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą polową koncelebrowaną przez ks. Biskupa Tadeusza Zawistowskiego. Mszę św. zakończyło tradycyjne „łamanie się chlebem” przez wszystkich uczestników uroczystości. Starostami dożynek byli: Pani Sławomira Zalewska z  Sikory i Pan Krzysztof Łepkowski z Elżbiecina. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu, w tym mieszkańcy wsi: Dybła, Czarnowo - Milewo, Słucz, Ławsk i Danowo z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Alicji Rutkowskiej oceniła wieńce i uznała, że w kategorii wieńców tradycyjnych najpiękniejszy wieniec wykonali mieszkańcy wsi Dybła, natomiast w kategorii wieńców  nowoczesnych najpiękniejszy wieniec wykonali mieszkańcy wsi Ławsk. Wszyscy wykonawcy wieńców  otrzymali dyplomy i książki.

   Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie, Pan Poseł na Sejm RP Edmund Borawski, wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom - dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego w roku kwotowym 2012/2013. Należą do nich: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Zakład w Biebrzy - 1 247 tys. l mleka, Regina i Jan Zawadzcy, Ciemnoszyje - 876 tys. l., Anna i Tadeusz Skrodzcy, Cyprki -811 tys. l, Katarzyna i Jacek Olszewscy, Miecze – 750 tys. l,  Magdalena i Mariusz Karwowscy, Kozłówka  - 672 tys.l , Marta i Kacper Więckowscy  Skrodzkie – 651 tys.l , Sławomira i Krzysztof Zalewscy, Sikora – 479 tys.l, oraz Państwo Małgorzata i Krzysztof Łepkowscy, Elżbiecin – 244 tys. l mleka.

    Starosta Grajewski uhonorował  dyplomami i upominkami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego.

W br. są to:
- Sławomira i Krzysztof Zalewscy, zam. Sikora,  za wysokie wyniki w produkcji mleka i  hodowli bydła mlecznego;
- Barbara i Marian Dobrzyccy, zam. Kurki, gm. Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji trzody chlewnej;
- Teresa i  Piotr Rydzewscy, zam. Zaborowo, gm.Grajewo, za wysokie wyniki w prowadzeniu hodowli zarodowej rzadkich ras bydła;
- Grażyna  i  Bogusław Łempiccy, zam. Świdry –Awista, gm. Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji wołowiny;
- Bogumiła i Mariusz Zawistowscy, zam. Toczyłowo, gm.Grajewo, za wysokie wyniki w produkcji bydła mlecznego;
- Krzysztof Biedrzycki, zam. Kurki gm.Szczuczyn, za wysokie wyniki w produkcji zbóż;
- Joanna Bielawska, zam. Rajgród za wzorowo prowadzone gospodarstwo agroturystyczne;
- Irena i Waldemar Milewscy, zam.Szymany, gm.Wąsosz, za wysokie wyniki  w produkcji bydła mlecznego;
- Danuta i Wiesław Sztachelscy, zam. Szymany, gm.Grajewo, za efektywny rozwój  przedsiębiorczości na wsi;
- Bożena i Bogdan Gardoccy, zam.Borawskie, gm. Radziłów, za efektywne wykorzystanie funduszy unijnych;
- Iwona i Ryszard Konopko, zam. Miecze, gm.Rajgród, za wzorową działalność usługową w rolnictwie;
- Barbara i Kazimierz Grądzccy, zam. Rydzewo Szlacheckie, gm.Radziłów, za wzorowo prowadzone gospodarstwo ekologiczne;
- Grażyna i Bogdan Milewscy, zam.Szymany, gm.Wąsosz, za wysokie wyniki w produkcji bydła mlecznego;
- Katarzyna i Tadeusz Olszewscy zam. Glinki, za wysokie wyniki w produkcji mleka;
- Wojciech Święćkowski, zam.Szymany,  za wybitne osiągnięcia w hodowli koni.

    W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie,  Bank BGŻ  S.A. O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt  O/Piątnica,   PHN Cennas w Grajewie, PHU „Ogród” w Grajewie, „Abies”, „Pronar” w Narwi, Zakład Handlowy BASP w Szczuczynie, „Agrocentrum” Kolno, „Szkoła rodzenia”,   Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania - Biebrzański Dar Natury.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. "Pracuję bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”. Były i atrakcje dla najmłodszych. Na milusińskich czekały  stoiska z zabawkami, słodyczami, dmuchane zjeżdżalnie itp.  Wszyscy  uczestnicy  uroczystości  mieli  zapewnioną  wspaniałą  grochówkę i  wędliny  z   ZPM "Europa”, a Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi  smacznymi   produktami.  Święto dziękczynienia uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzbowie, orkiestry  dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie oraz zespołów: „Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie, „Grajewianie”  z MDK w Grajewie i „Szczuczyniacy” z MDK w Szczuczynie.

       Nie można byłoby zorganizować uroczystości  w  takiej formie i wymiarze, gdyby nie pomoc sponsorów  i darczyńców oraz wsparcie n.w. osób i instytucji.   Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU „JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie, Bank Spółdzielczy  w  Szczuczynie,  Bank Spółdzielczy  w  Jedwabnem oraz Pronar w Narwi.

    Sponsorami dożynek były również: Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Grajewo, PHU „Ogród” w Grajewie,  PHN „Cennas” w Grajewie, Agrocentrum Kolno, Zakład Handlowy BASP w Szczuczynie, Hurtownia MESP w Grajewie, Wojciech Święćkowski, Stacja Paliw Sławomir Gawroński,  Cezary   Babik – Piekarnia w Grajewie, Czesław i Janusz Skrodzcy - Piekarnia w Konopkach, Halina i Sławomir Mieńkowscy - Piekarnia w Wąsoszu, Andrzej i Robert  Nerkowscy – Piekarnia w Rajgrodzie,   Ireneusz i Wojciech Łaguna – Piekarnia w Grajewie, Mariusz Kuczyński i Marcin Kossakowski – Piekarnia w Radziłowie.

    Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, Urząd Gminy w Grajewie, Zakład Usług Komunalnych w Wierzbowie,  Szkoła Podstawowa w Wierzbowie, Zespół Szkół w Niećkowie, OSP Wierzbowo i Boczki, Miejski Dom Kultury w Grajewie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, Parafia pw. NNMP w Rajgrodzie, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, Komenda Powiatowa Policji w Grajewie oraz  mieszkańcy Wierzbowa.

  
Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.



GALERIA ZDJĘĆ - wejdź

foto, wideo - e-Grajewo.pl

 


czwartek, 2 maja 2024

Budowa obwodnicy Łomży (wideo)

czwartek, 2 maja 2024

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Komentarze (9)

Fajnie, szkoda, że nie pojechałam. Ciekawe, gdzie będą dożynki za rok?

Potrzebuję info dotyczące pięknej czarnowłosej dziewczyny którą widziałem wczoraj na dyżonkach. wiek około 25-30 i czerwona kurtka. Potrrzebuje info jak się osoba nazywa i gdzie ją mogę spotkać.

czy ta dziewczyna jest gdzieś w galerii?

W co jeszcze była ubrana?? Bo może ją kojarzę!!!!

Moze ktos mi powiedziec jak sie nazywa dziewczyna z trzeciego zdjecia od konca,pierwsza z lewej strony.

niestety dziewczyny nie ma na żadnym zdjęciu ubrana byla w czerwona kurtke i ciemne spodnie nigdy jej nie widziałem a wielka szkoda

no bo i fajne zdjęcia - 13 tys. odsłon- suuper!
Wierzbowo górą!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.