czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

Wieści z SP w Szczuczynie  

W listopadzie w naszej szkole i przedszkolu odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Były to m.in. wycieczki, konkursy, zawody sportowe, zajęcia praktyczne oraz uroczystości szkolne. Wszelkie tego typu inicjatywy są doskonalą okazją do zaprezentowania talentów uczniowskich, odkrywania pasji i zainteresowań. Zachęcamy do zapoznania się z tym, co działo się w minionym miesiącu. 

 

 

KONKURSY

W ramach działalności SKO w kl. 0-III odbył się szkolny konkurs plastyczny nt. „Moje plany związane z oszczędzaniem pieniędzy”. Celem konkursu było propagowanie idei oszczędzania, rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej. Komisja oceniała prace w zależności od grup wiekowych.

I miejsce zajęli: Hania Przyborowska 0a, Krystian Kleszczewski Ib, Zuzia Czaplicka IIa i Asia Krępczyńska IIIb.

II miejsce: Ola Sarnacka 0b, Karolina Snarska Ia i Zuzia Kalinowska IIb.

III miejsce: Patrycja Niebrzydowska 0a, Kamila Lidner Ib i Marcel Rutkowski IIb.

14 listopada odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Ciekawe zabytki miasta Szczuczyn” zorganizowanego przez nauczycielkę plastyki, p. K. Kleszczewską. 

W kategorii klas I-III zwyciężyli:

I miejsce: Kacper Supiński kl. 1a

II miejsce: Angelika Skrodzka kl. 1b

III miejsce: Karolina Siedlecka kl. 3a

Wyróżnienie otrzymały: Małgorzata Koniecko kl. 1b, Luiza Dobrzycka kl. 1b, Zofia Koniecko kl. 3b.

W kategorii klas IV-VIII zwyciężyli:

I miejsce: Małgorzata Grygoruk kl. 6b

II miejsce: Hanna Koniecko kl. 6a

III miejsce: Nicola Cymkowska kl. 5b

Wyróżnienie otrzymali: Adrian Dobrzycki kl. 4b, Oliwia Kalinowska kl. 6b.

W listopadzie odbyło się również podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pod hasłem „Szczuczyn pełen uroku” zorganizowanego przez pedagog szkolnego, p. E. Dobrzycką. 

Wyniki konkursu:

Klasy I-III

I miejsce Krystian Kleszczewski kl. Ia

Klasy IV-VIII

I miejsce - Emilia Trojanowska kl. VIIIb

II miejsce -Joanna Skrodzka kl.VIIIa

III miejsce - Julia Glińska kl. VIIIa

Wyróżnienie - Anna Gede kl. VIIa.

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez BCK w Szczuczynie. Lena Zielińska oraz Oliwia Kalinowska zdobyły II miejsce, zaś Izabela Żebrowska III miejsce. Niebywałą dojrzałością na scenie okazała się również Zuzanna Brzostowska, której tym razem nie udało się zdobyć żadnego miejsca, ale jej występ zachwycił nie jednego słuchacza. Uczennice przygotowała p. Paulina Wiśniewska, nauczycielka muzyki. 

 


SPORT

19 i 20 listopada na hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie odbył się turniej międzyklasowy w piłce ręcznej. W rozgrywkach udział wzięły, z podziałem na kategorie, dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI - kategoria młodsza i VII-VIII - kategoria starsza. Mecze rozgrywane były w systemie "każdy z każdym". W poszczególnych kategoriach drużyny zajęły następujące miejsca.

Dziewczęta:

I miejsce - klasa Vb

II miejsce - klasa Va

III miejsce - klasa VIa

IV miejsce - klasa VI b

Chłopcy:

I miejsce - klasa VIb

II miejsce - klasa Va

III miejsce - klasaIVa

IV miejsce - klasa Vb

V miejsce - klasa IVb

Chłopcy - kategoria starsza:

I miejsce - klasa VIIIb

II miejsce - klasa VIIa

III miejsce - klasa VIIIa

Najwięcej bramek wśród dziewcząt rzuciła Kaczyńska Karolina z klasy VIa (5 bramek).

W kategorii młodszej chłopców najwięcej bramek zdobył Czarnecki Dominik z klasy VIb (8 bramek).

Wśród chłopców w starszej kategorii najlepszym strzelcem okazał się Zyskowski Fabian z klasy VIIIb (12 bramek).

Nie zabrakło emocji, ambitnej gry i zdrowej, sportowej rywalizacji.

 


WYCIECZKI

Uczniowie z klas 4-6 naszej szkoły wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Gdańska i Gdyni w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia, 16.11 zwiedzali Pola Bitwy na Westerplatte. Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył sytuację Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk oraz opowiedział o 7 dniach bohaterskiej obrony. Tego dnia uczniowie spacerowali również po Głównym Mieście w Gdańsku, zobaczyli Wielki Żuraw, uroczą ulicę Mariacką, wnętrze Bazyliki Mariackiej oraz fontannę Neptuna. Drugiego dnia byli w porcie gdyńskim, w którym mogli zwiedzić statek Dar Pomorza. W towarzystwie słońca spacerowali po molu w Gdyni Orłowie, weszli na unikalny klif. Dzień pełen wrażeń zakończyli w Centrum Nauki Eksperyment, w którym mogli korzystać z wielu ciekawych wystaw. Z Gdańskiem pożegnali się 18 listopada w Europejskim Centrum Solidarności. W tym tak ważnym dla Polski miejscu dowiedzieli się o trudnej, powojennej przeszłości naszej ojczyzny, stanie wojennym, upadku komunizmu, pierwszych demokratycznych wyborach i odzyskaniu wolności.  Wszyscy pełni wrażeń, szczęśliwi wrócili do domów. Długo będą pamiętać o wspólnie spędzonych chwilach.

4 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do Białymstoku w ramach Programu „Poznaj Polskę”. Jednym z punktów wycieczki było obejrzenie spektaklu w Teatrze Lalek pt. „Symulator” oraz zwiedzanie świata kulis w Białostockim Teatrze Lalek. Podstawowym punktem programu był Pałac Branickich, otoczony przepięknymi ogrodami i skrywający bogatą historię rodu Branickich, wspaniale opowiedzianą przez przewodnika towarzyszącego zwiedzającym oraz Muzeum Farmacji w Białymstoku. Na koniec zwiedzania dzieci zjadły obiad i w miłej atmosferze pełni wrażeń wróciły do domu.

W dniach 2-4 listopada uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę w ramach programu MEiN "Poznaj Polskę". Wczesnym rankiem drugiego listopada autokar wyruszył w stronę Puław. Tam uczniowie zwiedzili Pałac i muzeum Czartoryskich. Spacerowali alejkami jesiennego parku wprost do Świątyni Sybilli - pierwszego muzeum w Polsce. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w niezwykle malowniczym Kazimierzu Dolnym. Tu pani przewodnik oprowadzała wszystkich uliczkami miasta, opowiadała jego historię i niezwykłe dzieje. Drugiego dnia uczniowie wyjechali do Sandomierza. Podczas kilkugodzinnego pobytu zobaczyli najważniejsze miejsca charakterystyczne dla miasta: Bramę Opatowską, historyczny zespół architektoniczno - krajobrazowy. Obejrzeli wystawę w Akademii Zdrowia Marcina z Urzędowa. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej uczniowie podziwiali niezwykły Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Bogato zdobione komnaty i eksponaty zachwycały swoją niepowtarzalnością. Opiekunami podczas wyjazdu byli: Edyta Skrodzka, Renata Sulimowicz, Darosława Wojciechowska i Artur Dobrzycki.

 


UROCZYSTOŚCI

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nasza szkoła już od kilku lat celebruje ten dzień aktywizując uczniów w różnego rodzaju działania. Chcemy w ten sposób przypomnieć wszystkim, że warto być życzliwym i rozsiewać tę pozytywną energię wokół siebie. W tym roku uczniowie podczas przerw tworzyli "Drzewo życzliwości" wpisując na listkach propozycje miłych słów, których możemy używać w relacjach z innymi. Był to wspaniały moment, aby porozmawiać o tym: czy warto być życzliwym, czy serdeczność ułatwia relacje z innymi i czy możemy się jej nauczyć. Członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali uczniom i nauczycielom naklejki z uśmiechem, aby dotrzeć z akcją do jak największej części naszej społeczności. Wolontariusze pod opieką p. Edyty Skrodzkiej przeszli ulicami miasta zostawiając w różnych instytucjach kartki z miłym przesłaniem. Koordynatorkami działań były Ewa Dobrzycka i Edyta Skrodzka.

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole to święto stało się okazją do wielu ciekawych działań. Uczniowie z klasy 4 b na zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez Panią Edytę Skrodzką obejrzeli film profilaktyczny. Był on wspaniałym wstępem do rozmowy o akceptacji i poszanowaniu innych. Dzieci wykonały również plakaty. Pani Ewa Dobrzycka – szkolny pedagog poprowadziła zajęcia w klasie siódmej. Uczniowie poruszali ważne kwestie, tolerancji dla inności, różnych poglądów oraz zastanowili się nad własną postawą w tym zakresie. "Toleruję- wspieram" to temat akcji prowadzonej na szkolnym korytarzu. Wszyscy chętnie angażowali się w zajęcia. Powstały bardzo ciekawe plakaty, które ozdobiły szkolne korytarze. Kulminacyjnym punktem tego dnia był przemarsz ulicami miasta uczniów klasy 8b, poprzedzony lekcją "Tolerancja - czy powinniśmy się jej bać". Podczas “Marszu tolerancji” rozdawane były ulotki przygotowane przez uczniów.

Koordynatorkami działań były: Ewa Dobrzycka i Edyta Skrodzka.

14 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Dla Niepodległej!" Uczniowie z klas 6 a i 4 a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który został wzbogacony występem szkolnego chóru pod kierunkiem p. P.Wiśniewskiej. Nauczyciele przygotowujący uczniów p. B.Kuczyńskai p.J.Kowalewski byli dumni z występu swoich wychowanków, którzy wprowadzili swoich nauczycieli i kolegów w nastrój zadumy, ale też radości z powodu naszego święta. Za estetyczną i przemawiającą dekorację była odpowiedzialna p. K.Kleszczewska. 

Członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką Elżbiety Wysockiej i Katarzyny Kleszczewskiej po raz kolejny aktywnie włączyli się w miejskie obchody Dnia Niepodległości. Rozdali mieszkańcom Szczuczyna i okolic około 200 ręcznie wykonanych kotylionów, uczestniczyli  we mszy świętej, a następnie wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem założyciela Szczuczyna - Stanisława Antoniego Szczuki - gdzie pani dyrektor Ewa Grunwald złożyła wieniec w imieniu całej społeczności szkolnej.

8 listopada uczniowie klas 0-3 przebrani za bajkowych bohaterów uczestniczyli w zabawie zorganizowanej z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK pod hasłem: „Witajcie w naszej bajce…”

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali gry planszowe o tematyce związanej ze Szczuczynem. Pani Ewa Koniecko, która jest pomysłodawcą a zarazem wykonawcą projektu, wyjaśniła dzieciom zasady gry. Opowiedziała o miejscach, jakie znajdują się na planszy. W ciekawy sposób nawiązała do rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pionki do gry, które przedstawiały między innymi Stanisława Antoniego Szczukę, gwiazdę ośmioramienną, herb Grabie.

25 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Oprócz super muzyki i zabawy na parkiecie, wśród atrakcji wymienić można: wróżby, lanie wosku, piosenkę na życzenie czy loterię fantową. 

W minionym miesiącu Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina przyjechała do nas z przedstawieniem historycznym „Życie i kultura w średniowieczu”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację obyczajów i kulturę epoki, zapierający dech w piersiach pojedynek, narzędzia tortur, gry i zabawy, kolekcję broni i rekwizytów. Pokazom towarzyszyła narracja ukazująca modę i obyczaje rycerskie. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z rekwizytami, strojami, a nawet wziąć miecz do ręki. Taka żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci uczestników.

 


SPOTKANIA

W ramach zajęć o zwierzętach i pracy weterynarza uczniowie klas 2a i 2b gościli lekarza weterynarii p. Katarzynę Jankiewicz.  Pani Kasia w ciekawy sposób opowiedziała o swoim zawodzie. Przekazała również wiele ciekawostek na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych.

Uczniowie z klas 7a, 4b, 6a i 6 b wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem, p. Michałem Szczęśniak. Pan Michał opowiedział o swojej podróży marzeń po Ameryce Południowej. W swojej prelekcji skupił się na zwierzętach zamieszkujących ten kontynent. Pokazał wiele ciekawych zdjęć i opowiedział niezwykłe historie. Uczniowie z chęcią wysłuchali wrażeń i doświadczeń z jego trzyletniej podróży.

 


LABORATORIA PRZYSZLOŚCI

W minionym miesiącu najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, co to algorytm oraz tworzyli algorytmy budując drogę dotarcia z punktu A do punktu B. Doskonalili również umiejętność kodowania oraz twórczego rozwiazywania problemów na zajęciach komputerowych oraz edukacji wczesnoszkolnej korzystając z klocków edukacyjnych Korbo, Lego oraz Bum Bum Rurek.   

Na lekcjach fizyki uczniowie korzystali z okularów VR. Lot paralotnią, chodzenie po księżycu w wirtualnej rzeczywistości okazały się bardzo atrakcyjne. 

Uczennice Szkolnego Koła Fotografii pod kierunkiem opiekuna Ewy Dobrzyckiej, wykonały zdjęcia kompozycji jesiennych. Wykorzystały do tego celu sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: lampa, tło fotograficzne, statyw, aparat cyfrowy oraz własne telefony komórkowe. Uczestniczki uczyły się operować światłem, kompozycją i balansem bieli. Tematami pozostałych listopadowych zajęć były: Kolory jesieni oraz Drzewa.

Na lekcjach techniki uczniowie wykonali bombki, korzystając ze sznurka, kleju i nożyków. Zapoznali się również z przeznaczeniem i mieli okazję wypróbować różne narzędzia. 

 Na lekcjach języka angielskiego uczniowie z klasy 6a wykorzystali klocki Lego Education do utrwalenia stopniowania przymiotników. Ich zadaniem było ułożenie trzech przedmiotów, które następnie porównywali. Tworząc swoje konstrukcje wykazali się niezwykłą kreatywnością. Na koniec zajęć każda grupa zaprezentowała swoją pracę reszcie klasy. Dziewczyny z klasy 5a doskonaliły umiejętność odgrywania scenek tematycznych z wykorzystaniem sprzętu do nagrywania, statywu oraz mikrofonu kierunkowego. Przygotowały krótkie dialogi, które następnie nagrywały. Przed nimi jeszcze montaż filmowy i zobaczymy efekt końcowy. Uczennicom bardzo spodobała się zarówno rola aktorek, jak również nagrywanie. 

25 listopada uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Podczas zajęć dowiedzieli się jaką funkcję pełni statyw i jak go prawidłowo przygotować do użycia. Kolejne warsztaty dotyczyły druku 3D. Uczniowie dowiedzieli się jak działa i do czego służy drukarka 3d. Mieli okazję wybrać, co chcą wydrukować i obejrzeć proces wydruku.

 


WYDARZENIA PRZEDSZKOLNE

 


„Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”

 W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Symbolem tego święta jest słoneczko, więc, aby było jaśniej oraz radośniej dzieci miały na sobie ubrania w kolorze żółtym. Nauczycielki w swoich grupach przybliżyły dzieciom historię dnia życzliwości, omawiając przy tym jakie cechy powinna posiadać osoba życzliwa. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie mamy magiczne słowa i w jakich sytuacjach ich używamy. W tym dniu dzieci obdarowywały się uśmiechem, uczestniczyły w zabawach koleżeńskich, wykonały pracę plastyczną „Słońce życzliwości”. Każdy z przedszkolaków miał okazję zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Na zakończenie dzieci otrzymały medale z uśmiechem.

 


Wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie

 22 listopada 2022 roku przedszkolacy z wielką radością powitali wyjątkowych gości, strażaków Roberta Łepkowskiego i Artura Muczyńskiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie. W trakcie spotkania strażacy przeczytali bajki „Jak Wojtek został strażakiem” oraz „W remizie strażackiej” w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” i opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy, o tym, że jest ciężka 
i niebezpieczna, ale bardzo potrzebna i dająca dużo satysfakcji. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych czy pomoc w zdejmowaniu kotów z drzew. Dzieci miały możliwość przymierzenia hełmu strażackiego. 


„Skarb to nie tylko złoto” -spektakl teatralny

25 listopada 2022 roku do naszego przedszkola zawitał teatrzyk dla dzieci 
z przedstawieniem pt. „Skarb to nie tylko złoto” w wykonaniu teatru Blaszany Bębenek. Jest to wesoła i wciągająca historia dwójki krasnali, którzy na polecenie króla wyruszają do lasu, aby odnaleźć roślinę potrzebną do sporządzenia mikstury, która pomoże w wypędzeniu dokuczliwych nietoperzy z zamku. Dzieci oprócz wspólnego tańca i śpiewu mogły wziąć udział w ratowaniu krasnali przed niebezpieczeństwem oraz wspólnym poszukiwaniu rośliny. Spektakl przybliżył dzieciom czym jest prawdziwa przyjaźń oraz dlaczego należy słuchać starszych od siebie i nie ufać nieznajomym.


Tydzień Pluszowego Misia

 W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 podczas Tygodnia Pluszowego Misia, zorganizowane zostały spotkania z zaproszonymi gośćmi promującymi głośne czytanie. Pani  dyrektor, Ewa Grunwald przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Miś Uszatek szuka ciepłego kącika” z książki „Dalsze przygody Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego, pani Agnieszka Trzonkowska oraz naczelnik Urzędu Pocztowego, pani Magdalena Sadowska czytały dzieciom opowiadania z książki pt. „Bajki o misiach z czterech stron świata” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Dzieci poznały małego misia polarnego Płatka, pobawiły się w chowanego z misiem Fikusem, pomogły odważnemu Figielkowi złapać łobuzów, a z Maju Dżi odbyły podróż latającym dywanem. Pani Anna Szymanowska przeczytała dzieciom książkę z serii opowiadań o Kubusiu Puchatku pt. „Misie-patysie”. 

 Codzienne czytanie dziecku jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny 
i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Głośne czytanie to czynność łatwa, przyjemna i inspirująca.

 25 listopada 2022 roku przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta pluszowego misia, znane i lubiane misie, rozwiązywały zagadki o misiach z bajek, bawiły się przy piosenkach misiowych. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Miś”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.


11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w przedszkolu, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Wszystkie grupy zebrały się na jednej sali, aby wspólnie odśpiewać Hymn Polski i zaprezentować swoje wiersze.

 

 

Szkoła Podstawowa w Szczuczynie  

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.