poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 6173 wyświetleń

Usługi sąsiedzkie. Nowe wsparcie od 1 listopada

Usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Gminy będą mogły otrzymać wsparcie na ich realizację dla mieszkańców w wieku 65 lat i więcej w ramach kolejnej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów na rok 2024. 

Czym są usługi sąsiedzkie?
Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania.

 

Zgodnie z uchwaloną Ustawą, usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę.

W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:

pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną – czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania,
w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?
Z usług sąsiedzkich będzie mogła skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać.

 

Za osobę samotną uznaje się osobę, która:

-samotnie prowadzi gospodarstwo domowe,
-nie znajduje się w związku małżeńskim,
-nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.

Zgodnie z przepisami, gmina w drodze uchwały będzie mogła zadecydować o poszerzeniu katalogu osób, które będą mogły otrzymać usługi sąsiedzkie. W związku z tym z usług sąsiedzkich będą mogły skorzystać także te osoby, których rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, zstępni i wstępni, nie mogą zaoferować takiego wsparcia.

Kto będzie mógł świadczyć pomoc?
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:

-ukończyły 18. rok życia,
-nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
-nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
-oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
-zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
-przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
-zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.

Zadanie gminy
Organizatorem usług sąsiedzkich będą gminy właściwe pod względem miejsca zamieszkania osoby, która będzie ubiegała się o przyznanie tego typu usług, albo innego rodzaju podmioty uprawnione do ich prowadzenia.

 

 

Nowe usługi społeczne od 1 listopada. Pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
 

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Rekrutacja do MDP OSP Grajewo

Komentarze (3)

A to jest info ogólne, czy miasto Grajewo zamierza wziąć w tym udział? Bo zdaje się, że obowiązku nie ma niestety? Może redakcja zamieściłaby jakiś telefon, mail, gdzieś-coś?

Zainteresowana Moze najlepiej byloby sie udac o info do opieki spolecznej i wiedziec czy takie cos jest realne.Ja tez jestem zainteresowana tym tematem dla osoby w rodzinie .

Czy to nie jest swego rodzaju próba "zwalanie" problemu na organizacje pozarządową, której mniej się zapłaci, będzie można zwlekać z przelewem albo wcale. Jest określona kwota pieniędzy tylko po drodze jakby więcej pośredników zanim dotrą one w końcu do osoby potrzebującej.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.