wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 4112 wyświetleń

Uroczystość osłonięcia tablicy poświęconej Ks. Aleksandrowi Pęzie

12.10.2023 r., odbyła się uroczystość poświęcona Ks. Aleksandrowi Pęzie, duszpasterzowi parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, rozstrzelanemu przez Niemców podczas masowej egzekucji w lesie Kosówki w dniu 15.07.1943 r.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, koncelebrowaną przez J. E. Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego, Biskupa Łomżyńskiego. Zaraz po mszy św. usłyszeliśmy słowa, dotyczące życia i śmierci Ks. Aleksandra Pęzy, które przedstawił nam dr. hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik Oddziału Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. 

 

Następnie zebrani, podążając za Kompanią Honorową 2 Batalionu Zmechanizowanego działającego przy 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego pod dowództwem ppor. Martyny Łachmańskiej oraz pocztami sztandarowymi i młodzieżą klas mundurowych, przeszli wzdłuż ul. Kopernika do budynku byłego domu parafialnego. 

W tej części wydarzenia Ks. Dziekan Dariusz Łapiński i Starosta Grajewski Waldemar Remfeld powitali zebranych gości, po czym dr Marek Jedynak Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku powiedział kilka słów dotyczących dzisiejszej uroczystości. 

Kulminacyjnym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przygotowanej na tę okoliczność przez IPN Oddział w Białymstoku. Tablicę odsłonili: J. E. Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Kazimierz Gwiazdowski, dr Marek Jedynak, Jadwiga Budna (sybiraczka, świadek historii związany z naszymi terenami od dziecka, która to obecnie mieszka na ul. Ks. Aleksandra Pęzy), Ks. Dziekan Dariusz Łapiński i Waldemar Remfeld. Poświęcenia dokonał Biskup Łomżyński.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia medali związanych z wrześniową uroczystością na Grzędach. Medale otrzymali J. E. Biskup Łomżyński – Janusz Stepnowski, Krzysztof Jurgiel Europoseł, Grażyna Bogdańska Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku i Kazimierz Mikołajewski Kierownik budowy prowadzonej obecnie w budynku, w którym odbyła się uroczystość.

 

W trakcie celebracji nie zabrakło występów artystycznych, które zapewnili nam uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie. Zuzanna Gabriela Komor zaśpiewała utwór pt. „Uwierz Polsko”, a pieśń pt. „Wolność” wykonali Oliwier Cybula i Szymon Kajewski. 

Uczestnicy uroczystości otrzymali broszury dotyczące osoby Ks. Aleksandra Pęzy ufundowane przez IPN Oddział w Białymstoku, które przygotowali dr hab. Krzysztof Sychowicz i dr Tomasz Dudziński.

Pragniemy podziękować serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy przygotowaniach związanych z uroczystością, jak też wspierających obsługę wydarzenia. 

Dziękujemy Kompani Honorowej z Giżycka za obecność podczas wydarzenia. Dziękujemy ZS „Strzelec” OSW 1011 Grajewo, społeczności Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie i Zespołowi Szkół w Niećkowie za pomoc w przygotowaniach. 

Dziękujemy także dyrektorom i uczniom szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu grajewskiego za uczestnictwo. 

 

Starostwo Powiatowe w Grajewie

 

wtorek, 30 kwietnia 2024

Pijany 26-latek skakał po samochodach

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

Komentarze (9)

Można było poszukać jakiś potomków rodziny ks. Pęzy i zaprosić.

.... powinno sie upamietnic jeszcze trzech biskupow , ktorzy ratyfikowali i podpisali III rozbiory Polski.

Czy już naprawdę nie ma na co wydawać pieniędzy podatników ? W czterech literach się ludziom przewraca, jak nie muszą za coś płacić! Egzekucja była masowa, dlaczego więc tylko jednemu ?

Parafia organizowała uroczystości swojego księdza. Bliscy innych mogą robić dla nich osobne uroczystości. Zbiorowa mogiła już istnieje, wystarczy liznąć historii

I znowu piskub robi kampanie

Egzekucja była masowa, zginęło sporo osób ale najważniejszy był ksiądz inni nie ważni nie zasługują na nazwę ulicy, tablicę.
Żadna władza władza w Polsce nie chce "upamiętnić" ku przestrodze trzech biskupów zdrajców z Targowicy Józefa Kossakowskiego, Ignacego Massalskiego, Wojciecha Skarszewskiego oraz Prymasa Polski Jerzego Poniatowskiego. O tym fakcie też należy przypominać bo nie wielu pamięta, że taki fakt miał miejsce.

Do ala żeby to była tablica Lenina albo Stalina to by ci pasowało

Termin uroczystości był oczywiście przypadkowy???

Karol 100 %racja Pamięć o przodkach jest w naszych sercach. Ile ów Pan dołoży do tej uroczystość

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.