poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 3211 wyświetleń

Trwa realizacja projektu "Uczymy się przeciwdziałać emisjom"

Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy z siedzibą w Grajewie zaprasza szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe w terenu powiatu grajewskiego do udziału w projekcie pn. „Uczymy się przeciwdziałać emisjom”. Projekt realizowany jest w związku z zawartą umową dotacji Nr 1334/23/B-EE/ECP-445/DEE na dofinansowanie Przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu priorytetowego pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. 

 

Projekt ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie jego postaw proekologicznych w zakresie przeciwdziałania emisjom wśród mieszkańców powiatu grajewskiego, a także wsparcie systemu oświaty poprzez wzbogacenie oferty edukacyjnej szkół zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia i wzmocnienie ich atrakcyjności kształcenia.

 

Proponujemy szkołom bezpłatny udział w Projekcie poprzez uczestnictwo w następujących działaniach:

1)   Warsztaty ekologiczne pn. „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom” prowadzone na terenie szkoły przez Trenera zatrudnionego przez Stowarzyszenie, planowany okres realizacji: od kwietnia 2023 r. do listopada 2024 r., planowana łączna liczba uczestników: 5000 uczniów,

2)   Konkurs wiedzy pn. „Wiem jak przeciwdziałać emisyjności”, planowany okres realizacji: od maja 2024 r. do października 2024 r., planowana liczba uczestników: 100 uczniów,

3)   Konkurs plastyczny pn. „Walka ze smogiem – unikanie emisji powierzchniowej”, planowany okres realizacji: od maja 2024 r. do października 2024 r., planowana liczba uczestników: 50 uczniów,

4)   Konkurs na wykonanie spotu informacyjnego pod hasłem „Program Czyste Powietrze”, planowany okres realizacji: od maja 2024 r. do października 2024 r., planowana liczba uczestników: 50 uczniów.

 

W realizację naszego zadania „Uczymy się przeciwdziałać emisjom” zaangażowały się już następujące szkoły:

Szkoła Podstawowa Pomnik 1000-lecia im. Marii Konopnickiej w Białaszewie,
Szkoła Podstawa w Danówku,
Szkoła Podstawa w Wierzbowie,
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie,
Szkoła Podstawa w Klimaszewnicy,
Szkoła Podstawowa w Słuczu,
Szkoła Podstawowa w Rydzewie,
Szkoła Podstawowa w Radziłowie,
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie,
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego w Grajewie,
Szkoła Podstawowa w Szczuczynie,
Szkoła Podstawowa w Niedźwiadnej,
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie.
Obecnie trwa realizacja warsztatów ekologicznych, dzięki którym uczniowie poszerzają swoją wiedzę w zakresie źródeł zanieczyszczeń powietrza (liniowych, punktowych, powierzchniowych), zagrożeń wynikających z emisji pyłów i gazów, rodzajów chorób wywoływanych przez skażone powietrze. Dowiadują się w jaki sposób mogą wpłynąć na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, mają możliwość dokonać wspólnie z Trenerami analizy wyniku pomiaru jakości powietrza, w tym: stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Warsztaty prowadzą Państwo Anna i Andrzej Mydlińscy (https://wilczewrota.pl/).

 

Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za aktywny udział w warsztatach ekologicznych oraz chęć poszerzenia wiedzy w zakresie przeciwdziałania emisyjności.

 

Zapraszamy do kontaktu w biurem Stowarzyszenia, stowarzyszeniebiebrza@gmail.com, /86/ 273 01 53.

 

Przewodniczący Zarządu 
Stanisław Szleter

 

Komentarze (2)

Może mniej lekcji zrobić wreszcie , dać dzieciom odpocząć a nie dokładać . Nie widzę w Grajewie zamiłowania do przyrody , wszędzie cegiełki i beton , drzew praktycznie zero ......

Jaka ekologia w Grajewie ??? Gdzie tylko rośnie biedne drzewo to trzeba uciąć w połowie , wycinka i przycinka aby za ładnie nie było. Powinna być akcja zalesiania a nie wycinania .Powietrze mamy jakie mamy , zakłady i krowy dookoła to co tu młodzież zmieni ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.