piątek, 3 maja 2024

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 11404 wyświetleń

Tej zimy zapłacimy więcej za ogrzewanie

Ekonomiści zapowiadają, że w 2022 r. czeka nas największy od ponad 20 lat wzrost cen podstawowych dóbr i usług. Głównym powodem jest szybki wzrost inflacji.


Czy rachunki za ogrzewanie także mogą być wyższe, zapytaliśmy Radosława Zolnika, Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie.
Działalność PEC polega w praktyce wyłącznie na produkcji i dystrybucji energii cieplnej do odbiorców. Przychody ze  sprzedaży powinny pokrywać koszty jej produkcji. 


- W naszym przypadku na koszty produkcji składają się głównie koszty zakupu paliwa podstawowego, jakim jest miał węglowy, koszty energii elektrycznej, remontów, wynagrodzeń, podatków oraz właśnie koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Większość tych pozycji kosztowych jest niezależna od Spółki. Mimo rygorystycznego pilnowania wszelkich kosztów, na które mamy względny wpływ, m.in. wszelkie prace remontowe oraz inwestycyjne, ograniczyliśmy do niezbędnego minimum, to wzrosty cen dwóch pozycji kosztowych, czyli emisji dwutlenku węgla i koszty miału węglowego mają zasadniczy wpływ na sytuację finansową Spółki - mówi nam Radosław Zolnik, Prezes Zarządu PEC w Grajewie.


Regulator centralny, jakim jest Urząd Regulacji Energetyki bada wnioski taryfowe zawierające koszty i przychody przedsiębiorstw ciepłowniczych i zatwierdza lub nie taryfy dla ciepła. Jest to zatem decyzja zewnętrzna i niezależna od Spółki. Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie ustalają same cen za ciepło. Oczywiście w pewnym sensie mogą kształtować koszty poprzez modernizacje i rozwój swojej infrastruktury oraz wybór paliwa, jakie wykorzystują do produkcji ciepła. Jednak decyzje takie, muszą być poprzedzone stosownymi analizami, a wiadomo, że inwestycje w energetyce są czasochłonne, kosztowne i wymagają zabezpieczenia finansowania.


- Obecna taryfa dla ciepła obowiązywała do końca 2021 r. Po złożeniu pod koniec października  2021  r.  nowego  wniosku  taryfowego  do URE trwa  proces jego zatwierdzania  i do chwili uzyskania nowej decyzji obowiązuje taryfa zatwierdzona decyzją Prezesa URE w 2020 r. - dodaje Radosław Zolnik.


Ogólnoświatowy kryzys energetyczny, malejąca podaż paliw kopalnych, rosnące ceny węgla kamiennego, który jeszcze przez następny rok będzie podstawowym paliwem wykorzystywanym w Ciepłowni Miejskiej oraz nadal gwałtownie rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla nie napawają optymizmem. 


- Widzimy podwyżki praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Na horyzoncie są już podwyżki zamrożonych do tej pory przez rząd cen energii elektrycznej, jak również ogłoszony w ostatnich tygodniach planowany wzrost od stycznia 2022 roku płacy minimalnej. Te wszystkie składniki kosztowe na pewno będą miały wpływ na planowane koszty działalności Spółki PEC w przyszłym roku. Zostanie to z pewnością dokładnie przeanalizowane przez Urząd Regulacji Energetyki w procesie zatwierdzania nowej taryfy - zaznacza Prezes.


Na dzień dzisiejszy trudno jest jeszcze przewidzieć, jakiego wzrostu cen ciepła możemy się spodziewać w bieżącym roku. 
PEC w Grajewie 19.10.2021 r. podpisał umowę na dostawę miału węglowego do celów energetycznych na sezon 2021/2022. Dostawy miału węglowego realizowane są zgodnie z harmonogramem miesięcznym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2003 r. w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych (Dz. U. z dnia 7 marca 2003 r.) PEC Sp. z o.o. w Grajewie utrzymuje wielkości zapasów, wg zobowiązań i w odpowiedni sposób je gromadzi.

 

czwartek, 2 maja 2024

Piłkarska majówka 2024

czwartek, 2 maja 2024

Kronika 997

Komentarze (12)

Przez te wszystkie lata byliśmy karmieni tym że nic nie zdrożeje Termomodermizacje zakupy kotłów miało być pieknie a i tak co roku ogrzewanie ostro w górę!

Skoro URE rozpatruje wniosek PEC o zmianę cen, to chyba wiadomo ile % jest w nim zapisane? Coś ta odpowiedź taka, nijaka.

A co z opłatami w porze letniej przecież my płacimy ja w zimę tak i latem bez zmian a centralne jest wyłączone

Czy prace wykonywane na zlecenie miasta też są wliczone w koszt ogrzewania? Podam przykład, grające ławki na 100 lecie niepodleglości.

Wystarczyło by ,,Po złożeniu pod koniec października 2021 r. nowego wniosku taryfowego do URE trwa proces jego zatwierdzania" - wystąpiliśmy o .......% wzrost cen. I styka i po cholerę 8 akapitów.

Z tej wypowiedzi nie wynika nic konkretnego oprócz tego że będą podwyżki. Być może, prawdopodobnie, że tak powiem, w pewnym sensie a tak ogólnie, to masło maślane. Chcemy konkretów a nie ubijania piany. Chyba wiadomo chociaż w przybliżeniu jakie te podwyżki będą? No chyba, że nikt nic nie wie.

I tu z Andrzejem się zgadzam właśnie czemu latem jest taka sama zaliczka na C. O ja zima choć grzejniki są wyłączone rozumem ciepła woda ale centralne to są jakieś jaja

miał węglowy jest kupowany latem kiedy są niższe ceny i magazynowany na składowisku. Nikt nie kupuje paliwa na zimę w sezonie grzewczym bo ceny są wtedy najwyższe. Jeżeli w naszej ciepłowni paliwo jest zakupowane w sezonie grzewczym to coś jest nie tak. Może warto nawiązać współprace z działem zaopatrzenia w zakładach Pfleiderer i Mlekpolu kupując więcej można wynegocjować niższą cenę. Dobrze by było żeby portal e-grajewo publikował cenę GJ w ciepłowniach w Piszu, Ełku, Augustowie, Łomży, Mońkach, Kolnie, Zambrowie. Mielibyśmy porównanie gdzie jest najdrożej i najtaniej i dlaczego?

trzeba się pakować i wyjeźdzać z tego kraju a by godnie żyć jak człowiek to co się dzieje z cenami to jest KATASTROFA a PŁACE jak stał tak stoją

Do Lokator - zaliczka na tym samym poziomie np. za centralne ogrzewanie ma na celu aby mieszkańcy wnosili opłaty przez cały rok na stałym niezmiennym poziomie.Dzięki temu zapobiega się takiemu scenariuszowi, że w okresie zimowym opłaty za c.o są bardzo duże a w okresie letnim opłaty za c.o nie byłoby wcale. Pamiętaj nie wszystkie rodziny stać a zwłaszcza emerytów i rencistów płacić duże opłaty tylko w okresie zimowym za c.o. Dla budżetu rodzinnego miałoby to fatalne skutki gdyby opłaty wnosiło się okresowo w sezonie zimowym.Dlatego zaliczka na c.o jest taka sama przez cały rok.

Gdym się na świat narodziła
Matuś moja rzekła mi:
"Córuś moja, córuś miła,
Te skrzypeczki daję ci
"Córuś moja, córuś miła,
Te skrzypeczki daję ci
Te skrzypeczki - rzecz nabyta,
Byle komu nie daj grać,
Do szesnastu latek życia
Nie pokazuj ich na świat
Do szesnastu latek życia
Nie pokazuj ich na świat
Gdym szesnaście latek miała
To nieszczęście stało się:
Ja skrzypeczki swe wyjęłam,
By na świat pokazać je
Ja skrzypeczki swe wyjęłam,
By na świat pokazać je
Smyczek cienki miał, niedługi
I pociągał raz po raz
Struna pękła - ja zemdlałam,
Bo to było pierwszy raz
Struna pękła - ja zemdlałam,
Bo to było pierwszy raz
Kiedy miałam lat dwadzieścia
To dawałam raz po raz,
Już tak wtedy nie bolało
Jak bolało pierwszy raz
Już tak wtedy nie bolało
Jak bolało pierwszy raz
Gdy czterdzieści lat skończyłam
Mąż mój starym bykiem był
Ja mu skrzypki rozkładałam
A on do nich nie miał sił
Ja mu skrzypki rozkładałam
A on do nich nie miał sił

Gdy sześćdziesiąt lat skończyłam,
Nikt na skrzypcach nie chciał grać
Struny były poszarpane
I nie chciały głosu dać
Struny były poszarpane
I nie chciały głosu dać

/ Postawienie silników na gaz na pewno nie obniży ceny energii w Grajewie. /Obniżenie energii będzie przed wyborami samorządowymi.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.