sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 9819 wyświetleń

Targowisko miejskie dla rolnika w piątki i soboty

Owoce i warzywa bez pestycydów, swojskie mleko i nabiał, mięso i wędliny bez polepszaczy, chleb na zakwasie - w każdy piątek i sobotę na Targowisku Miejskim w Grajewie przy ul. Dwornej rolnicy będą mogli sprzedawać nie tylko swoje produkty rolne i spożywcze, ale również wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym bez ponoszenia opłaty targowej.


Taką m
ożliwość daje uchwala Rady Miejskiej w Grajewie z dnia 23 lutego 2022 r. w sprawie wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz ustalenia regulaminu określającego zasady tego handlu na terenie Miasta Grajewo. Zgodnie z zapisami aktu rolnicy mogą prowadzić handel na części targowiska w piątki w godzinach 6.00 - 14.00 oraz w soboty w godzinach 7.00 - 11.30.


Podjęta przez radnych uchwała to wypełnienie ustawowego obowiązku, jaki nałożyła na
gminy ustawa z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Zasady będą obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego (tutejsza uchwała została ogłoszona 25 lutego br.)


Uprawnieni do prowadzenia handlu rolnicy i ich domownicy zobowiązani są potwierdzić
swój status poprzez okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz odpowiednich dokumentów np. aktualnego dokumentu właściwej Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego objęcie tej osoby ubezpieczeniem społecznym rolników, aktualnego dokumentu potwierdzającego posiadanie gospodarstwa rolnego, aktualnego dokumentu potwierdzającego objęcie podatkiem rolnym, oświadczenia rolnika, iż osoba prowadząca handel posiada status domownika w rozumieniu ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. W przypadku braku możliwości okazania odpowiednich dokumentów, sprzedający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty targowej.

 

e-Grajewo.pl

 

 

Komentarze (15)

Dobrze, bedziem kupać

Czy ktokolwiek będzie sprawdzał czy np. jabłka są rzeczywiście od rolnika spod Grajewa, a nie z hurtowni i jajka od kury biegającej po podwórku, a nie z sieci żuczek, kwiatek lub jaszczurka?

Ponowny podział społeczeństwa, dlaczego rolnik może upiec chleb i sprzedać a już osoba np. kucharka z restauracji już tego nie może. Bo co chleb będzie gorszy?

Grajewo to nie miasto to stan umysłu.

@Piotr - w celu utrzymania działalności Rolnika. Chleb to tylko przykład. Choćby jego produkty niczym nie różniły się od tych z marketu to wolę bezpośrednio jego dotować. Te ulgi są symboliczne, sama opłata targowa to kilkanaście złotych.

A dlaczego tylko rolnicy? Jeśli w swoim ogródku, w foliaku bądź na grządce będę uprawiał warzywa i zechcę sprzedać ich nadwyżkę to muszę płacić za handlowanie, a rolnik nie?

Działkowiec działaj, żeby ustawodawcy zmienili ustawę

To znaczy że wyniosą się z parkingu i będzie normalnie można parkować?

musisz płacić bo używasz na działce naturalnego obornika i nie masz tak dorodnych upraw jak te pędzone Chemią .

Jajka w sklepach są oznakowane. Skąd kucharka wezmie mąke na chleb? Ile warzyw sprzedasz z tej swojej grządki? Chodzi o to by sprzedawac SWOJE produkty bez posrednikow. Przestancie sie pieklic

widzial ktos z was jablka bez opryskiwania? Je latwo rozpoznac - nie sa takie ladne jak te pryskane. Oprocz tego przed skladowaniem one sa pryskane woskiem i srodkiem grzybobojczym zeby nie gnily. Od rolnika czy ze sklepu wszystkie sa pryskane. Ktos przywozacy dwie tony jablek na targ nie moze sobie pozwolic na to zeby one jemu zgnily juz w listopadzie.

Każdy rolnik wie jakie cuda robi na polu stosowany powszechnie na wsi Randap i robi nim opryski ile się da bo z tego jest kasa .....

Do jajek od kur z wolnego wybiegu też należy podchodzić z umiarkowanym optymizmem. One wcale nie są takie eko ani bio jak się powszechnie uważa. Te kury też są karmione gotową paszą, a jej skład daje już niestety do myślenia.

Do wrocek. Po randapie to nawet perz i oset uschnie, więc nie pisz głupot jak sie nie znasz. Randap stosuje sie na chwasty gdy na polu zebrane jes zboze czy inne uprawy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.