wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 4401 wyświetleń

Sokółka. Wyburzą dworzec PKP

Sokólski dworzec kolejowy będzie całkowicie zburzony - w tym samym miejscu powstanie Gminne Centrum Przesiadkowe.

Dworzec - choć powstał w latach 70. XIX wieku, nie jest wpisany do rejestru zabytków i może być zburzony.  Jak mówi zastępca burmistrza Sokółki Adam Juchnik - wybudowanie całkiem nowego budynku jest tańsze. 

"Planujemy zagospodarowanie prawie dwóch hektarów terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Po obu stronach budynku będą zatoki autobusowe, parking na 40 miejsc. Oczywiście w samym dworcu będzie poczekalnia, kasy, ale też duża część gastronomiczna - tak, jak sobie tego życzyli w ankietach mieszkańcy. Jeśli chodzi o górne kondygnacje, będą to pomieszczenia biurowe. Oczekujemy, że najemcami będą instytucje publiczne, także teren na pewno ożyje" - dodaje Adam Juchnik.

 

Koszt budowy Gminnego Centrum Przesiadkowego to około 36 milionów złotych. Rządowe dofinansowanie wynosi ponad 26,5 mln zł. - informuje Radio Białystok

 

 

Sokólski dworzec PKP pochodzi z 2 poł. XIX wieku i jest częścią kolei warszawsko – petersburskiej. W 1853 roku ruszyła budowa linii kolejowej łączącej Warszawę z Petersburgiem. Inwestorem była spółka z kapitałem francuskim „Socjete des Chemius de Fer Russe”. Przy budowie pracował m.in. Bronisław Szwarce, późniejszy członek Centralnego Komitetu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. 18 września 1862 roku po drodze żelaznej Warszawa – Petersburg przejechał pierwszy pociąg.

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Niebezpieczny wypadek z udziałem motocyklisty

Komentarze (4)

Szkoda. Wszak to kawałek historii.

Co nas obchodzi Sokółka..co z Grajewskim Dworcem

haha , a kiedy wyburzą w Grajewie???

kazikkk jak mi zapłacicie to wyburzę.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.