czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Pręty stalowe ciągnione - jak powstają?

Wyroby stalowe mogą powstawać w ramach procesu technologicznego walcowania lub ciągnienia. Plastyczna obróbka materiału pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości i kształtów, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji części maszyn, gotowych produktów czy elementów konstrukcyjnych. Na czym polegają oba te procesy? Czym charakteryzują się pręty stalowe ciągnione, a czym charakteryzują się pręty stalowe walcowane? Dowiedz się!


Walcowane


Jednym z najpopularniejszych rodzajów obróbki plastycznej stali w hutnictwie jest proces znanym pod nazwą walcowanie. Zgodnie z definicją walcowanie polega na odpowiednim kształtowaniu materiału za pomocą walc, tarczy, rolek lub płaskich narzędzi, które przemieszczają się względem siebie. Ten proces obróbki pozwala osiągnąć pożądany kształt i wymiar określonym półwyrobom lub wyrobom metalowym. Do walcowania stosuje się walcarki, które wciągają odpowiednio nagrzany materiał między walce. Nagrzanie stali pozwala na przyspieszenie procesu obróbki i uplastycznienie stali. Wyróżnić można następujące rodzaje walcowania: wzdłużne, poprzeczne i skośne.

Pręty stalowe walcowane to produkt końcowy uzyskiwany w trakcie wzdłużnego walcowania na gorąco. Materiał umieszcza się prostopadle w walcarce pomiędzy dwoma walcami bruzdowymi o równoległych osiach, które się obracają względem siebie. Przedział temperaturowy dla procesu walcowania na gorąco wynosi od 1050 do 1300°C. 


Ciągnione


Równie popularnym procesem obróbki plastycznej co walcowanie jest ciągnienie. Jest to proces technologiczny w metalurgii, który polega na formowaniu produktu przez przeciąganie materiału w formie walcówki, krajki lub prasówki. W trakcie procesu ciągnienia zmienia (zmniejsza) się średnica obrabianego produktu i jego wydłużenie. Ciągnienie ma również wpływ na zmianę właściwości końcowego produktu - zwiększają się właściwości wytrzymałościowe i plastyczność materiału. Wyróżnić można dwa rodzaje ciągnienia - na sucho (do produkcji wyrobów o średnicy mniejszej niż 2 mm) i na mokro, które umożliwia schłodzenie ciągadła oraz drutu. 

Pręty stalowe ciągnione powstają w wyniku obróbki plastycznej na zimno, czyli ciągnienia. Ciągadło, przez które przechodzi stal, wykonane jest z materiału o odpowiedniej twardości, które umożliwia zmniejszenie średnicy przeciąganego materiału. Proces ciągnięcia jest wykonywana na ciągarce ławowej. Kleszcze maszyny chwytają pręt, a następnie zaczynają poruszać się z niewielką prędkością. Na zakończenie procesu pręt musi być odpowiednio wykończony. Jeżeli szukasz prętów ciągnionych, to sprawdź ofertę firmy Polstal. Znajdziesz tam pręty okrągłe ciągnione, które  spełniają najwyższe standardy jakości i wytrzymałości. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.