piątek, 3 maja 2024

Warto przeczytać

Pozew do sądu pracy, czyli kiedy pracodawca łamie prawa pracowników

Rzetelnie realizujesz wobec pracodawcy wszystkie swoje obowiązki, a on wobec Ciebie? Sytuacje związane z łamaniem praw pracowniczych są na porządku dziennym. Z czego to wynika? Wielu pracodawców powszechnie wykorzystuje fakt, że duża część pracowników nie zna kodeksu pracy. Tutaj możemy przywołać popularną zasadę z prawa rzymskiego - Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi. Jeśli chcesz zapobiec takim sytuacjom przeczytaj nasz artykuł, poznaj kluczowe aspekty z kodeksu pracy!


Kodeks pracy - sprawdź jakie prawa najczęściej łamią pracodawcy

Kodeks pracy to zbiór powszechnie obowiązujących przepisów mających na celu usystematyzowanie pracy. To właśnie on określa wszystkie prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców. Niestosowanie się do tych zasad skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. Pomimo tego, wielu pracodawców dopuszczana się łamania praw pracowniczych, widząc w tym swój własny interes. Oczywiście najpowszechniejszą formą łamania jest zatrudnianie pracowników "na czarno" oraz niewypłacanie wynagrodzenia. Do działań niezgodnych z przepisami kodeksu pracy dochodzi również w wielu wielkich korporacjach na ogół cieszących się bardzo dobrą opinią. Tutaj najpopularniejszymi naruszeniami są:

  • nieprzestrzeganie ustalonego czasu pracy,
  • brak przerw,
  • nieudzielanie urlopu,
  • dyskryminacja,
  • mobbing,
  • niezapewnianie bezpiecznych warunków pracy. 

Musisz mieć świadomość, że to właśnie pracodawca stoi na straży bezpiecznego środowiska pracowniczego. Akurat złamanie tego przepisu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Ciebie, jako pracownika. 


Zobacz fot. 2


Nieuczciwy pracodawca - sprawdź jak rozpocząć postępowanie w sądzie pracy

Tak jak już wspominaliśmy wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich prawa są łamane. Pracownicy mający tego świadomość bardzo rzadko decydują się na wkroczenie na drogę sądową z pracodawcą. Głównym powodem są obawy związane z przegraną, a tym samym utratą pracy. Musisz mieć świadomość, że Twój pracodawca ma obowiązek szanowania Cię, w końcu to Ty codziennie pracujesz na jego dobre imię. Zgodnie z art. 242 ust. 1 kodeksu pracy pracownik posiada prawo do dochodzenia swoich roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Musisz jednak pamiętać, że we wszystkich sprawach sądowych kluczowy jest czas! W większości przypadków roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu po upłynięciu trzech lat. Dlatego im szybciej podejmiesz odpowiednie działania tym lepiej. Od czego musisz zacząć najpierw? Przede wszystkim od znalezienia dobrego adwokata! Zajrzyj na stronę  https://www.adwokatchojka.pl/  i skorzystaj z usług prawników z kancelarii Chojka Kancelaria Adwokacka. Doświadczony prawnik nie tylko przygotuje pozew do sądu pracy, ale także oceni, czy Twoja sytuacja jest klasyfikowana jako złamanie przepisów kodeksu pracy oraz pomoże Ci zebrać odpowiednie dowody.


Pamiętaj, że pracodawcy posiadają cały zespół prawników dbających o ich dobry wizerunek prawny. 
Nie dochodź swoich praw sam! Podejmij skuteczną walkę u boku profesjonalisty!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.