poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 4904 wyświetleń

Pieśni UPA śpiewane na polskim Święcie Niepodległości?

Pieśni UPA śpiewane na polskim Święcie Niepodległości? Fałsz

„Czerwona Kalina” zaśpiewana podczas uroczystości Święta Niepodległości w Szczuczynie nie jest dowodem na „ukrainizację” Polski.

Fake news w pigułce

  • W mediach społecznościowych udostępniano nagranie, na którym uczennica szkoły w Szczuczynie śpiewa ukraińską pieśń „Czerwona Kalina” podczas obchodów Święta Niepodległości .
  • Internauci informowali, że jest to „pieśń UPA, zbrodniarzy którzy dokonali ludobójstwa na Polakach z Wołynia”. Według niektórych komentujących był to dowód na „ukrainizację” Polski.
  • Nie istnieją dowody historyczne mogące świadczyć o tym, że pieśń „Czerwona Kalina” była wykorzystywana jako hymn Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Obecnie funkcjonuje ona jako symbol walki Ukrainy w wojnie przeciw Rosji.
  • Jak poinformował burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, wykonanie pieśni „Czerwona Kalina” podczas obchodów Święta Niepodległości nie miało za zadanie „ukrainizacji” Polaków. Wykonanie utworu stanowiło niewielki fragment uroczystości, a pojawiło się, aby przypomnieć uczestnikom, „że na świecie są miejsca, w których o wolność i niepodległość wciąż trzeba walczyć”.

 

Czytaj więcej na:

https://demagog.org.pl/fake_news/piesni-upa-spiewane-na-polskim-swiecie-niepodleglosci-falsz/ 

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Rekrutacja do MDP OSP Grajewo

Komentarze (1)

Opel produkował dla Niemców ciężarówki "Blitz" w czasie II WŚ,
Hugo BOSS zaprojektował i szył mundury dla SS,
Siemens, Bosch i Mercedes wspierały Niemiecką produkcję zbrojeniową w II WŚ,
BMW produkował silniki lotnicze do niemieckich bombowców, a Wolkswagen zrodził się z oszczędności Niemców na swój pierwszy samochód, który woził żołnierzy po okupowanych terenach. Jakoś nikomu to nie przeszkadza. Wszyscy używają AGD tych marek i jeździ samochodami tych marek. Dlaczego przeszkadza piosenka ludowa śpiewana akurat przez żołnierzy upa. Niemiecka piosenka "...Aili Ajla..." jest też piosenką ludową jak nasza "szła dzieweczka do laseczka"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.