wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 3948 wyświetleń

Od 110 lat dla Was - SPOŁEM Grajewo

Początki ruchu spółdzielczego w Grajewie sięgają 30 listopada 1913 roku. Właśnie tego dnia, dzięki zaangażowaniu dwóch księży utworzono Spółdzielnię Spożywców „Przyszłość” z  odpowiedzialnością udziałami w Grajewie. W roku 1926 zmieniono jej nazwę na Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Grajewie. Dysponowała ona jednym sklepem, znajdującym się na ówczesnym rynku przy ul. Białostockiej. Niestety czasy II wojny światowej to również okres, w którym spółdzielczość na terenie miasta nie funkcjonowała. Dopiero po zakończeniu okupacji niemieckiej na terenie województwa białostockiego przystąpiono do organizowania na nowo ruchu spółdzielczego.

 

4 marca 1945 roku powołano do życia  Spółdzielnię Rolniczo – Spożywczą „Jedność”, a 30 maja 1946 r. zawiązana została Spółdzielnia Spożywców „Kolejarz”. Obydwie te spółdzielnie były członkiem Okręgowego Związku Gospodarczego Spółdzielni R.P. „Społem”. W roku 1948 przeprowadzona została reorganizacja struktury spółdzielni na terenie powiatu grajewskiego. Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 4 kwietnia 1948 r. Spółdzielnia „Jedność” została połączona z Powiatowym Związkiem Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z odpowiedzialnością udziałami w Grajewie. Pozostała część Spółdzielni „Jedność” i Spółdzielni „Kolejarz” była podstawą do utworzenia Spółdzielni Spożywczej, której obszarem działania było miasto Grajewo. 14 lutego 1949 r. powyższe zmiany zarejestrowano  w rejestrze sądowym wpisując zmianę nazwy spółdzielni na „Grajewską Spółdzielnię Spożywców z odpowiedzialnością udziałami w Grajewie”.

 

23 maja 1952 roku, po zatwierdzeniu przez Sąd Okręgowy w Ełku statutu uchwalonego na Walnym Zgromadzeniu 30 czerwca 1951 roku, zmieniono nazwę spółdzielni na „Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Grajewie”, a jej siedzibę przeniesiono na ul. Kirszbauma 6 (obecnie ul. Traugutta). W dniu 13 marca 1967 r. zebranie założycielskie powołało do działania „Społem” Wojewódzką Spółdzielnię Spożywców w Białymstoku, a w maju 1967 r. podjęto uchwałę o połączeniu dotychczasowych powszechnych spółdzielni spożywców ze „Społem” WSS.

 

Kolejne zmiany spowodowane były reformą administracji PRL, przeprowadzoną w roku 1975. Wtedy to z WSS „Społem” w Białymstoku wyodrębniono trzy odrębne wojewódzkie Spółdzielnie Spożywców: – w Białymstoku, w Łomży i Suwałkach. Oddział w Grajewie został przydzielony do „Społem” WSS w Łomży, która została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Łomży 5 lipca 1975 r. W tej formie spółdzielnia funkcjonowała do 13 listopada 1982 r., kiedy to w restauracji „Jagienka” 50 członków „Społem” WSS w Łomży Oddział w Grajewie  postanowiło się usamodzielnić i założyć Spółdzielnię Spożywców o nazwie „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Grajewie, czyli „Społem” PSS.

 

Ostatnia zmiana organizacyjna w spółdzielni przypada na 13 listopada 2012 roku. Tego dnia został podpisany notarialnie akt założycielski spółki SPOŁEM PSS w Grajewie Sp. z o.o., a w lutym 2013r. majątek spółdzielni przeniesiono do spółki. Więcej szczegółów dotyczących historii naszej firmy znajdziecie na stronie internetowej www.pssgrajewo.pl.

SPOŁEM Grajewo obecnie liczy 10 sklepów, w tym 8 w Grajewie, 1 w Szczuczynie i 1 w Ełku. Aż 9 spośród nich funkcjonuje pod szyldem GAMA. Aktualnie zatrudniamy 125 pracowników, obsługujących codziennie ponad 5 tysięcy Klientów. Warto również podkreślić, że jesteśmy najdłużej funkcjonującą firmą handlową w Grajewie.

 

110-ty rok istnienia SPOŁEM Grajewo jest wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla nas, jak i dla wszystkich grajewian. Jubileuszowe obchody uświetnimy na różne sposoby. W ciągu całego roku będziemy podejmować wiele interesujących przedsięwzięć obejmujących nasze sklepy stacjonarne, miasto Grajewo, stronę internetową www.pssgrajewo.pl oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/gamagrajewo. Planowane działania z pewnością zainteresują naszych klientów, a także całą społeczność.

 

W ramach obchodów 110-lecia zorganizujemy w ciągu całego roku atrakcyjne konkursy z nagrodami. Zaplanowaliśmy również piknik w parku Solidarności, który odbędzie się 1 lipca b.r.. We współpracę w jego przygotowaniu zaangażowało się również Grajewskie Centrum Kultury oraz Grajewska Izba Historyczna. W trakcie trwania pikniku zaplanowaliśmy atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Będą to między innymi:

– stoisko rodem z PRL, gdzie „urzędnik” będzie wydawał kartki na poszczególne atrakcje,
– 3 godzinne zabawy i animacje dla dzieci w klimacie PRL, np. gra w kapsle, które przeprowadzi Wodzirej Band,

– dmuchane zjeżdżalnie,

– tekturowa makieta sklepu z lat 70-tych, gdzie każdy uczestnik będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w roli ekspedienta/ekspedientki,

– balony jubileuszowe, lody, wata cukrowa, a także pajda pysznego chleba ze smalcem i obowiązkowym ogórkiem,

– wystawa plenerowa dotycząca 110 lat działalności SPOŁEM w Grajewie.

 

Całość lipcowych obchodów zwieńczy wielki finał, który pozostawiamy dla Was jako niespodziankę. Jesienią natomiast spróbujecie swojego szczęścia w jubileuszowej loterii organizowanej w sklepach Gama. To jednak tylko część z działań, jakie zaplanowaliśmy na 2023 rok. O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

 

Dziękujemy wszystkim naszym klientom, kontrahentom oraz pracownikom za to, że jesteście z nami od wielu lat i zapraszamy Was do wspólnego udziału w obchodach 110-lecia SPOŁEM Grajewo. Pamiętajcie – rozwijamy się dzięki Wam i dla Was!

 

SPOŁEM Grajewo

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Niebezpieczny wypadek z udziałem motocyklisty

Komentarze (6)

Żadna inna instytucja nie jest tak grajewska jak właśnie PSS "Społem". Wiele miłych wspomnień, od lat dziecinnych poczynając, wiąże się z tą szacowną instytucją. Stu, co najmniej, następnych lat!

Gratulacje, bądźcie niezależni.

Ja zaczynałam swoją pracę w WSS ,,Społem" wtedy tylko te sklepy były i ludzie kupowali ! Było świeże i bez konserwantów! Mile wspomnienia po 45 latach !

Pracowalam i uczylam się w PSS SPOLEM,milo wspominam ten czas .Pozdrawiam wszystkich pracownikow i życzę super klientów

Jeden zaklad ktory zapisal sie na trenie Grajewa bardzo pozytywnie. Bez WSS czy PSS tak byl nazywany przez mieszkancow nie odbyla sie zadna impreza na terenie Grajewa. Popytajcie tych co jeszcze zyja i pamietaja. Na meczach Warmi zawsze byl Bufet. Majowki na plazy nad rzeka, czy nad jeziorem Rajgrodzkim tez byl bufet i byl zapewniony dojazd. Byl prowadzony przez pania Mazukiewicz zespol piesni i tanca. A teraz co mamy tylko jakos Krowke Matylde, biegi Wilka i nic wiecej. Mamy takie zaklady jak mleczarnia, plyty, zakrem i inne mniesze i co. Niema plazy, stadion w oplakany stanie, a zawodnicy graja przy pustych trybunach, tak jak na wsi.

Bo to były "niesłuszne czasy i niesłuszna idea" tylko ludzie byli jakby myśli dla siebie i bardziej bezinteresowni. Teraz jest bardziej demokratycznie i chrześcijańsko.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.