wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 10349 wyświetleń

Nowe komunalne mieszkania w Szczuczynie

Na podstawie zezwolenia z 2021 roku, aktualnie budowane są kolejne dwa wielorodzinne, powtarzające się obiekty mieszkalne wraz z niezbędną infrastrukturą w tym parkingami i ciągami pieszo-jezdnymi. Bloki usytuowane są na terenie kompleksu garaży miejskich (wg mapy Google – ul. Kwiatowa), obok dwóch wcześniej zbudowanych i zamieszkanych budynków. Mimo „dużej krzywizny” wchodzą one w skład ul. Łąkowej. W okresie budowy obwodnicy Szczuczyna (od 27 listopada 2012 r.) i nowej Targowicy (od maja 2012 do sierpnia 2013 r.), w tym rejonie przejściowo (od 4 grudnia 2012 r. do 3 września 2013 roku), mieściła się Targowica Miejska. 

 

Budowa bloków pod kierownictwem Mirosława Ostapkiewicza realizowana jest według projektu mgr inż. Piotra Kuczyńskiego. Nadzór budowlany prowadzi Marian Grabowski, miejscowy przedstawiciel indywidualnej działalności w firmie „MANGRAF”. Nadzór to odpowiedzialność za wykonanie wszelkich prac zgodnie z obowiązującymi przepisami, polskimi normami, warunkami techniczno-budowlanymi, wskazówkami zamawiającego, ale i zasadami wiedzy, i sztuki budowlanej.

 

Inwestorem rozpoczętej jesienią 2021 roku, dziś zaawansowanej już budowy, jest Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne – Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. ul. H. Sienkiewicza 15 w Szczuczynie. 

 


GMINNY TBS DLA MIESZKAŃCÓW

Rozwój budownictwa usługowego, technicznego, a przede wszystkim budownictwa mieszkalnego jest priorytetem burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego. Podczas kolejnego wywiadu w roku 2015, w czasie drugiej kadencji burmistrzowania, w rozmowie ze mną Burmistrz powiedział: „/…/ blok (pierwszy, dopisek red.) przy ul. Łąkowej ma powstać do końca czerwca 2016 roku. Nie zamierzam na tym poprzestać. Jeżeli chcemy rozwijać rynek pracy, to musimy również rozwijać rynek mieszkań”. Słowo się rzekło! Dotychczas zbudowano dwa budynki i obydwa są w pełni zamieszkałe. Ponadto nasuwa się uwaga, że dotrzymywanie danego słowa, ma wagę złota. Buduje ono zaufanie i więź pomiędzy burmistrzem a społeczeństwem, która powierzyła mu tak ważny dla środowiska mandat. 

 

Podczas gdy Urząd Gminy, jeśli nie posiada zasobów mieszkaniowych, nabytych przez przejęcia mienia państwowego tzw. komunalizacji, może je kupować lub budować samodzielnie.

 

Ustawowym obowiązkiem gminy, jest podstawowa troska i tworzenie mieszkańcom warunków do nabywania mieszkań komunalnych, jak i socjalnych. Dobrze jest tam, gdzie gmina to realizuje.

 

Społeczność ludzka a w niej natura ma świadomość, że posiadanie mieszkania jest dobrem najwyższym i stanowi ono ich prestiż życiowy. Tę świadomość pomaga im od wielu lat wyzwalać i potwierdzać Urząd Miasta i Gminy. Tak być powinno, kiedy ludzie pomiędzy sobą stawiają mosty zamiast murów. 

 

Lokal, w którym zakładamy rodzinę, gdzie upływa nasze życie, spędzamy czas, nie musi być naszą własnością. On jest lub może być jedynie oazą, w której można znaleźć szczęśliwość, upragniony spokój, wytchnienie, radość; także zajęcie dające odprężenie od innych obowiązków. Jeśli natomiast zaistnieje możliwość wykupu, to potwierdzi się teza, że inwestowanie w nieruchomość mieszkalną dla rodziny, jest bardziej opłacalne niż najlepsza lokata.

 

Mieszkania w bloku, które stały się zasadnie modne, mają wiele zalet, a jego mieszkańcy mają w nim o wiele mniej trosk.

 

Budowane przez TBS lokale komunalne należą do zasobów mieszkaniowego gminy i ona jest ich właścicielem. Gmina w ramach specyficznej formy pomocy społecznej wynajmuje lokale komunalne swoim mieszkańcom, którzy spełniają uchwalone kryteria finansowe, mieszkają na stałe na terenie gminy, tu pracują i nie posiadają innego lokalu.

 

Szczuczyn w okresie powojennym w trakcie powolnego rozwoju doświadczył lub pozyskał mieszkania spółdzielcze, komunalne, hipoteczne, zakładowe i społeczno-czynszowe (TBS).

 


WIELOBRANŻOWE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNALNE – TBS


Nieustannie restrukturyzujące się przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność od ok. 1991 roku. W tym czasie wykazało się kreatywnością Zarządu i zaradnością energicznego prezesa Krzysztofa Wysockiego. Jedna odpowiedzialna za ogrom obowiązków gminna firma, której poprzedniczką było MPK, to Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne od kilku lat zespolone z Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Szczuczynie.

 

Do najważniejszych zadań firmy wchodzi zaopatrzenie w wodę, kanalizację, remonty drogowe, budownictwo, całoroczne utrzymanie sprawności dróg, zieleni miejskiej oraz gospodarka odpadami. Firma na początku swojej działalności, starając się przez lata o dobrych fachowców, musiała uzupełnić tandetę okresu zaniedbań szczególnie w ciągach wodnych i kanalizacji. Dziś z profesjonalną załogą, nowymi maszynami, urządzeniami i dobrym zarządzaniem WPK-TBS nadrobiła historyczne straty, które w innym czasie nie były do opanowania.

 

Mieszkańcy, bez animozji, bez wywoływania kontrowersji, umiejący myśleć obiektywnie, rozumieją to, co widzą, że spółka rzeczywiście stara się jak najlepiej wywiązać z zadań na rzecz mieszkańców miasta i gminy.  

 


     Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

 


Wywiad 2015r: https://e-grajewo.pl/wiadomosc,Wywiad_z_Burmistrzem,26451.html 

 

Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne – Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Szczuczyn, ul. Sienkiewicza 15. WPK-TBS numer telefonu: 86 272 50 25, e-mail: wpkszczuczyn1992@interia.pl 

  

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Niebezpieczny wypadek z udziałem motocyklisty

Komentarze (8)

A po co to budujecie. Wszystkie zasoby mieszkaniowe powinny być prywatne. O swoje właściciel znacznie lepiej dba.

/ Przecież to są mieszkania na sprzedaż deweloperska po 4300 za 1 M2 a nie jakieś komunalne, wcześniejszy blok też mieszkania były na sprzedaż

/ Obecnie jeden blok jest komunalny, który powstał jako pierwszy. Pozostałe 3 budynki były w sprzedaży przez dewelopera.

Burmistrz Szczuczyna i Dyrektor Gospodarki Komunalnej pracują i tworzą nowe miejsca godnego zamieszkania dla mieszkańców i tych ,którzy Szczuczyn zechcą wybrać jako swoje miejsce zamieszkania.Szczuczyn pięknieje i warto w nim zamieszkać.

/. Ja widzę w tym materiale cel istotny jakim jest zachęta do nabywania mieszkań w mieście, które nabiera blasku z dnia na dzień. I to jest super OK. Szkoda, że brak w artykule przewidywanego terminu oddania bloków do zasiedlenia i cen.

Jeżeli przy mieszkaniach komercyjnych powstają komunalne to tylko pogratulować.Szczuczyn ma gospodarza to fakt

Sprawdźcie sobie obecną cenę rynkową nowych mieszkań. W Grajewie to 6,2 - 6,5 tysiąca złotych za m2. Jeżeli w Szczuczynie robią to za 4,3 to tylko pogratulować takiego działania.

Brawo brawo Szczuczyn. /

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.