niedziela, 28 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 5840 wyświetleń

Konkurs na dyrektora ZS w Szczuczynie

Został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Szczuczynie. Oferty należy składać w terminie do 15 marca 2022 r., na adres: Starostwo Powiatowe w Grajewie.


Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.


Konkurs przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Zarząd Powiatu Grajewskiego. O terminie i miejscu postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie.

 


Historia szkoły

W czerwcu 1947 r. w Grajewie rozwieszono ogłoszenie zachęcające młodzież do wstąpienia do powstającej Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej z trzyletnim okresem nauki. Pierwszym dyrektorem zostaje ob. Kiełczewska - jej inicjatorka i założycielka. Dnia 3 września 1947 roku odbyło się uroczyste otwarcie roku szkolnego poprzedzone uczestnictwem we Mszy św. Po nabożeństwie przemawiał wizytator z kuratorium ob. Steć. W dniu 15 września szkoła liczy 132 uczniów. Utworzono pięć klas, w tym jedną klasę wstępną i jedną klasę pierwszą. Szkoła obejmowała trzy specjalności: ślusarz, krawiec, elektryk.

Pierwsza wizytacja odbyła się 20. września, której dokonał wizytator ob. Steć. Dyrekcja i sale teorii mieszczą się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2, skąd po dwóch tygodniach nauki przeniesiono ją do budynku szkoły ogólnokształcącej. 5 października 1947 roku szkoła otrzymuje lokal po stacji traktorowej na warsztat ślusarski, który po adoptacji staje się od stycznia 1948 roku pierwszym własnym warsztatem. Część uczniów z wydziału ślusarskiego oraz całkowicie krawieckiego i elektrycznego odbywa praktyczną naukę zawodu u rzemieślników mających prywatne zakłady a bardzo często u własnych rodziców. Pierwszym kierownikiem warsztatów szkolnych zostaje Andrzej Jurewicz.


Drugiej wizytacji w życiu szkoły dokonuje wizytator Buckiewicz, który stwierdza, że młodzież doskonale opanowała tajemnice zawodu, lecz teoria idzie im z trudem. W marcu 1948 roku wystąpiono z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o przydzielenie opuszczonych koszar na cele szkolne.


W dniu 1 września 1948 roku powołano do życia w niełatwych warunkach Publiczną Średnią Szkołę Zawodową w Szczuczynie. Założycielem jest ob. Lewkowicz. Część teoretyczna mieści się w budynku przy ul. Szczuki 1, razem z istniejącym tam od roku 1946 Liceum Ogólnokształcącym. W następnym roku szkolnym teorię przeniesiono do budynku przy ul. Kilińskiego 41. Warsztaty szkolne zlokalizowano w budynku przy ul. Kilińskiego. Szkoła posiada dwa ciągi specjalistyczne: Wydział metalowy o specjalności ślusarz ogólny i Wydział administracyjno - handlowy. 


Akty założenia szkoły: 

Tworzy się z dniem 1 września 1980 roku zbiorczy zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Zawodowych w Szczuczynie. Otwiera się z dniem 1 września 1980 roku Liceum Zawodowe w Szczuczynie w zawodzie mechanik kierowca pojazdów drogowych

Tworzy się z dniem 1 września 1988 roku Technikum Mechaniczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. plut. Józefa Kropiwnickiego w Szczuczynie w zawodzie technik mechanik o specjalności naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych na podbudowie programowej szkoły podstawowej.

Tworzy się z dniem 1991 roku Technikum Mechaniczne (po zawodówce- tzw. Tz) wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Szczuczynie o specjalności budowa maszyn. Zakłada się z dniem 1 września 1997 roku Liceum Ogólnokształcące w Szczuczynie. Szkoła kształci w cyklu 4-letnim na podbudowie szkoły podstawowej. Liceum wchodzi w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Szczuczynie.

W 2003 roku Zespół Szkół Zawodowych zmienia nazwę na Zespół Szkół.

Tworzy się z dniem 1 września 2004 roku Technikum Zaoczne, kształcące w zawodzie technik mechanik, w  4-letnim cyklu zaocznym. W 2004 roku powstaje również:

1. Technikum Mechaniczne trzyletnie, kształcące na podbudowie ZSZ w systemie dziennym;
2. Szkoła Policealna, kształcąca w 2-letnim cyklu zaocznym, na podbudowie LO i Liceum Technicznego;
3. Liceum Ogólnokształcące, kształcące w  3-letnim cyklu zaocznym.

Od 1 września 2009 r. szkoła przyjmuje nazwę Zespół Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Szczuczynie.

 

Komentarze (8)

Przecież tam jest taki super DYREKTOR .

Szkoda , że mówiąc o historii szkoły nie wspomniano ostatniej Pani Dyrektor , która całe swoje " dydaktyczne" życie poświeciła tej szkole . Była to jej pierwsza i zarazem ostatnia praca . Szanowni Panowie Starostowie też zapomnieli i żadnego z nich nie było na pożegnaniu . Wojewodzin , Niećkowo - zdjęcia , kwiaty - uroczyste podziękowania . Szczuczyn - bez echa , cicho ..........

TZ Budowa Maszyn powstała chyba w 1995r a nie w 1991 tak mi się kojarzy :)

Szkoła wykształciła rzesze specjalistów w różnych dziedzinach potrzebnych do funkcjonowania lokalnej gospodarki. Widać jak na dłoni jakie były potrzeby zaraz po wojnie to krawiec, ślusarz i elektryk później administracja handlowa

Do Absolwent tak obecni włodarze dziękują za długoletnia pracę. Teraz organizują konkursy na Dyrektorów? jak nie ma swoich to konkurs jak jest swój to bez konkursu. Swoich zabrakło ? Nikt z nimi nie chce współpracować szczególnie z Tomaszem. nawet Dyrektor z Niećkowa zrezygnował bo miał dość, /wszyscy uciekają, . ... dobra zmiana we wszystkich wymiarach nawet w szkolnictwie....

Do obiektyny, chyba mijasz się z prawdą, konkursy nie były przeprowadzane za poprzednich rządzących....a dyr

Do obiektywny, chyba z tobą nikt nie chce współpracować i dlatego żalisz się na forum biedny z ciebie człowiek....

Brawo obiektyw za odwagę :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.