wtorek, 30 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 7 komentarzy
  • 3641 wyświetleń

Kościół w Kramarzewie - perła podlaskiej architektury

Gmina Radziłów dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytów otrzymała 1 078 000,00 zł na prace konserwatorsko-restauratorskie wewnątrz drewnianego XVIII wiecznego kościoła św. Barbary w Kramarzewie.

Jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Podlaskiem. Został wybudowany w 1739 r. i zanim trafił do Kramarzewa gromadził wiernych w oddalonym o kilka kilometrów Radziłowie. Świątynia wraz z dzwonnicą jest prawdziwą perłą wśród podlaskich zabytków. Od kilku lat prace konserwatorskie przy obiekcie regularnie wspiera Samorząd Województwa Podlaskiego.

XVIII-wieczny kościół pw. św. Barbary należy do parafii św. Anny w Radziłowie.

Budynek przyciąga uwagę zwartą i wysoką bryłą. Szalówka zewnętrzna jest położona pionowo, co wzmaga wrażenie strzelistości, choć jest to kościół bezwieżowy. Do wnętrza prowadzą dwuskrzydłowe drzwi z litego drewna. 
W środku uwagę zwracają trzy ołtarze. Ołtarz główny i boczne pochodzą z 1870 r. i są w typie późnobarokowym. Na ołtarzu głównym nad tabernakulum widzimy obrazy św. Anny, a w zwieńczeniu św. Barbary. W lewym ołtarzu Trójcę Świętą i wizję św. Antoniego Padewskiego, a w prawym św. Jana Ewangelistę i Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny.

Jest tu też niezwykła, pochodząca z 1871 r. ambona o kształcie łodzi z baldachimem imitującym żagiel. Obecnie baldachim został zdjęty, a w jego miejscu znajdują się rusztowania, bo w kościele trwają prace konserwatorskie nad poszukiwaniem najwcześniejszych zdobień ścian. 

Kolejnym niezwykłym elementem kościółka w Kramarzewie są organy – znakomicie zachowane, pochodzące z 1839 r. Posiadają pozytywkę o pięciu głosach i dwóch miechach.

Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, świętych Barbary, Jakuba Apostoła i Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Radziłowie pochodzą z XV wieku. W 1739 r. staraniem proboszcza Jakuba Tafiłowskiego wybudowano obecną świątynię. Remontowana była w latach: 1760, 1811, 1820, 1867-79 (wymieniono m.in. sygnaturkę na dachu), 1962. Podczas ostatniego remontu wykonano polichromie według projektu Stanisława Długozimy. W latach 80. XX w. wybudowano w jej sąsiedztwie nowy murowany kościół, a stary przeniesiono do Kramarzewa.

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

LO. Uroczyste pożegnanie absolwentów

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Relacja z Rodzinnych Warsztatów String Art

Komentarze (7)

Dzieło sztuki PIĘKNE

Jak sie dba o zabytki, to dlaczego nie mozna zadbac o zabytek dworca kolejowego i PKS z ktorego nie mozna korzystac zeby dojechac zwiedzac te zabytki ni pociagiem ni PKSsem. Kosciol jest wazny ale zeby dojechac to trzeba miec dworzec kolejowy i PKS. A zabytek dalej stoi ni jak korzystac. Czy zabytek zabytkowi nie rowny. Tylko Dworki i Koscioly Ktos robi reklame tylko dla kogo. Dlaczego jak byl Proboszczem Balukiewicz i Skomoroszko to kosciol Sw, TRUJCY byl otynkowany,. wewnatrz pozlocono Oltarze, odnawiane stare freski a nie jak teraz na bialo zamalowano. Pytam jako katolik gdzie sa teraz katolicy.

Niedawno remontowana elewacja już sypie się z uwagi na tandetne wykonawstwo. Z nadania odgórnego wykonawca nie posiada pojęcia o prawidłowym i zgodnym ze sztuką budowlaną i konserwatorską pojęcia. Pieniądze wyrzucane w błoto. Szkoda czasu i atłasu.

Kościół piękny.....widziałam go z zewnątrz wielokrotnie... przejeżdżając przez tę wieś ...nie spodziewałam się że w środku jest tak pięknie

Teraz mamy 4 koscioly ciekawe kto je utrzyma. Bo wierni tych kosciolow sie nie kwapia czekaja na nasze podatki nie wazne do jakiej parafi naleza. Dlaczego jak ktos nie nalezy do tej parafi to ma placic. Moze jeszcze postawic nastepne 4 koscioly i sie modlic o manne z nieba. A gdzie zaklady pracy zeby wierni mogli pracowac i godnie zyc jak Bog przykazal.

4Kościoły..... Artykuł dotyczy jednego.... Czy aby wiesz o czym , do czego pijesz? ;)

cztery asy. Zaraz bedzie 5 na cmentarzu, 6 bedzie sala do celow religijnych. A w jednej miejscowosci nie moga poradzic z 1 kosciolem. Gdzie sa ci parafijanie i wierni tego kosciola. Stac ich bylo na postawienie tego kosciola a na utrzymanie to juz nie. Ja do nikogo nie pije bo jestem abstynetem. Tylko patrze realnie. Wytlumacz mi dlaczego w kosciele sw, Trocy byly Freski, pozlacane oltarze, na swieta Wielkiejnocy byla dekoracja grobu setki lat a teraz co z nia jest nie widac, tak samo na Boze Narodzenie gdzie to jest. Bo wierni kosciola dbali o to. A teraz co pozbijane z patykow. To sa skutki jak ksieza i wierni parafijanie dbaja o swoje koscioly jak sie sypia to gwaltu nieba. Najlepiej to postawic na pokaz a potem jak sie sypia to niech sie martwia inni. Pokazowka zrobiona.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.