wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 6669 wyświetleń

Działaność ŚDS w Grajewie

"Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka" 
  ks. M. Maliński  

 

O pracy Środowiskowego Domu Samopomocy "Pomocna dłoń" w Grajewie, przy ul. Konstytucji 3 Maja opowiada Ewelina Odolecka, kierownik placówki.


Ewelina Odolecka po ukończeniu szkoły średniej pracowała jako referent w księgowości w Zespole Szkół w Wojewodzinie, później jako opiekun w Domu Pomocy Społecznej w Grajewie. W ŚDS w Grajewie pracuje od października 2010 r. Swoją pracę zaczynała na stanowisku pracownika socjalnego. W 2017 r. miała możliwość poznać specyfikę pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej jako pracownik socjalny. Było to dla Niej inne, ale równie ciekawe doświadczenie zawodowe. Pracowała tam 1,5 roku, po czym wróciła do ŚDS. Funkcję Kierownika pełni od 1 października 2019 r. Ukończyła Niepaństwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Białymstoku na kierunku Pedagogika w specjalności praca socjalna i resocjalizacja, później podyplomowe studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, a także specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej  w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki wspaniałych dzieci.


- Od zawsze byłam  wrażliwa na ludzką krzywdę, chorobę i cierpienie. Lubię pomagać innym, a praca, którą wykonuję przynosi mi ogromną satysfakcję i wiarę w to, że może być lepiej mimo wielu przeszkód napotkanych w życiu przez podopiecznych naszego ośrodka. W moim sercu jest ogromna radość, jak widzę uśmiech na Ich twarzach, Ich postępy, chęci do działania. Chociaż nie zawsze bywa tak kolorowo - mówi nasza rozmówczyni. 


Czym jest Środowiskowy Dom Samopomocy?

ŚDS w Grajewie jest ośrodkiem  wsparcia dziennego dla osób: przewlekle psychicznie chorych (typ A), z niepełnosprawnością intelektualną (typ B), wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ C). Ośrodek przeznaczony jest dla osób pełnoletnich i  przyjmuje tylko mieszkańców zamieszkałych na terenie  miasta Grajewo. Dom samopomocy powstał w 1996 roku. Do 30 września 2019 roku funkcjonował w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie, natomiast od 1 października 2019 r. - jako samodzielna jednostka podległa pod Urząd Miasta Grajewo. Finansowani jesteśmy z dotacji państwowej.


Cele, które Państwo realizujecie?

Celem ogólnym naszego ośrodka jest zapewnienie uczestnikom wsparcia terapeutycznego przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, głównie związanych z wykluczeniem społecznym; integracja ze środowiskiem lokalnym; współpraca z innymi ośrodkami wsparcia oraz instytucjami, organizacjami na rzecz osób chorujących psychicznie; budowanie społeczności opartej na zasadzie wzajemnej życzliwości, zrozumienia; wsparcie w dążeniu do poprawy jakości życia i samodzielności; aktywizacja uczestników, rozwijanie inwencji, motywowanie do działania i rozwoju; rozbudzanie i podtrzymywanie zdolności, zainteresowań, umożliwienie rozwoju kulturalnego i osobowościowego uczestników; rozwijanie umiejętności aktywnego życia oraz organizacji czasu wolnego; wspieranie środowiska rodzinnego.


Kto może zostać uczestnikiem ŚDS, ilu obecnie podopiecznych ma grajewski ośrodek?

Do ŚDS mogą zgłosić się osoby pełnoletnie, mieszkające w Grajewie, mające problemy ze zdrowiem psychicznym, osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz osoby z innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych (np. demencja starcza, Alzheimer). Zgodnie ze Statutem ŚDS może przyjąć 38 uczestników i tylu na dzień dzisiejszy uczęszcza do ośrodka. Osoby zainteresowane mogą również zgłaszać się i zapisywać w kolejkę, obowiązuje kolejność zgłoszeń.


Zasady przyjęcia, korzystania z ŚDS?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej  z dnia 9 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy, aby móc skorzystać z usług w ŚDS wymagane jest skierowanie od lekarza psychiatry lub neurologa oraz złożenie wniosku o przyjęcie. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie i otrzymanie decyzji, na mocy której jest się pełnoprawnym uczestnikiem.


Formy działalności i zadania

ŚDS realizuje zadania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 9.12.10 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy w formie zajęć podtrzymujących i rozwijających u osób przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych umiejętności niezbędne do samodzielnego życia  i funkcjonowania w społeczności lokalnej. 


Dzięki wykwalifikowanej i zgranej kadrze realizuje się takie treningi jak
:

  • Trening kulinarny - uczestnicy pod opieką instruktora terapii zajęciowej - kucharza przygotowują codziennie ciepły posiłek w formie obiadu. Jest to zupa i drugie danie.
  • Trening budżetowy - zajęcia mają na celu naukę gospodarowania własnymi środkami finansowymi, planowania wydatków.
  • Trening higieniczny - prowadzone są pogadanki, warsztaty, indywidualne rozmowy na temat wyglądu, higieny osobistej, profilaktyka.
  • Trening umiejętności praktycznych - współdziałanie w grupie lub indywidualnie, wzmacnianie sprawności uczestnika, doskonalenie umiejętności szycia i naprawy ubrania, doskonalenie umiejętności obsługi sprzętów AGD i RTV itp.
  • Grupowe zajęcia psychologiczne z elementami psychoedukacyjnymi - integracja, budowanie zaufania w grupie, nabywanie umiejętności rozwiązywania problemów, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie umiejętności rozpoznawania i kontrolowania emocji itp.
  • Trening umiejętności społecznych - zajęcia mają na celu naukę i utrwalenia sposobów i metod radzenia sobie z problemami napotkanymi w życiu codziennym.
  • Poranne spotkania społeczności - przy herbacie i śniadaniu omawiane są sprawy bieżące, czytanie codziennej pracy, oglądanie wiadomości porannych, wspólne rozmowy na różne tematy.
  • Gry integracyjne poprawiające pamięć i koncentrację - gry zespołowe np. Scrabble, Rummikub, Blokus, Memory, gry ruchowe na Xboxie, gry na świeżym powietrzu, fińskie kręgle  i wiele innych.
  • Zajęcia kulturalno - rozrywkowe - zajęcia prowadzone w formie imprez lub wydarzeń okolicznościowych, zabawy taneczne, wycieczki autokarowe krajoznawcze i kulturalne. Udział w konkursach, czy przeglądach organizowanych przez inne ośrodki lub instytucje.
  • Gazetka ŚDS - przygotowanie i organizowanie raz w miesiącu gazetki tematycznej z okazji jakiegoś święta, ważnego wydarzenia, nie brakuje również tematów naukowych i prozdrowotnych.
  • Muzykoterapia - wspólne muzykowanie z udziałem instrumentów, zajęcia karaoke z użyciem mikrofonów, bierna muzykoterapia, czyli słuchanie różnych kategorii muzyki w celu odstresowania, wyciszenia, stłumienia emocji.
  • Zajęcia komputerowe - nauka i umiejętność posługiwania się komputerem i internetem, praca indywidualna.
  • Zajęcia plastyczne - zajęcia prowadzone w grupach kilkuosobowych z wykorzystaniem różnych technik i narzędzi.
  • Terapia ruchowa - ćwiczenia ogólnokondycyjne oraz wysiłkowe doskonalące i utrzymujące dobrą sprawność fizyczną, obniżające lub utrzymujące masę ciała.  Zabawy sportowe i ćwiczenia  na świeżym powietrzu.
  • Trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się w przypadku osób z problemami komunikacji werbalnej.


W  ośrodku prowadzone są również takie zadania jak:

  • Poradnictwo psychologiczne - indywidualne konsultacje, wsparcie psychologiczne.
  • Poradnictwo pielęgniarskie - regularna kontrola parametrów życiowych, fachowa pomoc pielęgniarska dotycząca farmakologii, pogadanki o tematyce zdrowotnej, profilaktyka szczepień, zachęcanie do korzystania z lampy antydepresyjnej itp.
  • Sprawy urzędowe - pomoc w wypełnianiu dokumentów, kontakt telefoniczny i bezpośredni z urzędami, kierowanie do konkretnej jednostki wg potrzeb.
  • Sprawy dotyczące świadczeń zdrowotnych - pomoc w ustaleniu wizyt u lekarza, pilnowanie terminów wizyt, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostki zdrowia.
  • Współpraca z rodzinami uczestników - utrzymywanie stałego kontaktu telefonicznego i bezpośredniego. 

 

Realizowane projekty, bieżąca działalność ŚDS

Pandemia niestety zepsuła nam plany i spowodowała, że dużo nowych pomysłów, które chcieliśmy wdrożyć w życie ośrodka i je realizować, musieliśmy przesunąć na dalszy plan. Nowe pomysły, zadania, plany czekają na realizację i jak tylko będzie to możliwe ruszamy z działaniem na szerszą skalę. Obecnie celem, który realizujemy jest założenie stowarzyszenia. Pozwoli to nam brać udział w wielu projektach i pozyskiwać fundusze na lepszy rozwój podopiecznych, uczestniczyć w różnych festynach, m.in. sprzedawać wytwory uczestników, nie możemy tego robić jako ośrodek. Nasi uczestnicy mają wiele talentów, które trzeba i należy szlifować.


Realizujemy działalność w ramach zadań wynikających z rozporządzenia, ale bierzemy też udział w konkursach, przeglądach, stacjonarnie, czy też online organizowanych przez inne
instytucje, tj. Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej. Naszym podopiecznym daje to ogrom radości, satysfakcji, podnosi poczucie ich wartości, przełamuje bariery lęku i wstydu, uczy integracji i współpracy z innymi. Zaczynają Oni wierzyć w swoje siły i możliwości.


Dwa lata z rzędu wnioskowałam o fundusze z rezerwy celowej z Ministerstwa. Dodatkowe pieniądze pozwoliły nam wyremontować 4 pomieszczenia (pracownia plastyczna, pokój wyciszeń, pokój pielęgniarski, łazienka dla domowników). Jest estetycznie, nowocześnie i oczywiście są lepsze efekty pracy.


Współpracujemy z wieloma instytucjami, tj.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grajewie i filia w Szczuczynie, Oddział Psychiatryczny, Oddział Dzienny Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnie Rodzinne, Szkoła Podstawowa nr 2 w Grajewie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Grajewie, Ochotniczy Hufiec Pracy w Grajewie, Środowiskowe Domy Samopomocy z innych miejscowości głównie z terenu województwa podlaskiego, ale również nawiązaliśmy kontakt z dwoma Środowiskowymi Domami Samopomocy w Ełku.


Trudności z którymi się borykacie

Pewnie jak u wielu obecnie największą trudnością z jaką się borykamy jest pandemia, która blokuje realizację nowych zadań. Reżim sanitarny zmusił nas to zmiany sytemu pracy, brakuje nam swobody w działaniu. Poza tym jako ośrodek nie mamy większych problemów. Cieszymy się, że jest takie miejsce, gdzie chorzy mogą przyjść, spędzić z ludźmi czas, porozmawiać, pośmiać się, wspólnie coś zrobić. Osoby chore mają na co dzień wiele problemów i trudności, Ci którzy są samotni i zdani sami na siebie wielokrotnie nie radzą sobie w życiu codziennym. Staramy się ich wspierać, pomagać przełamywać bariery, rozwiązywać problemy, szukać nowych rozwiązań, uczyć dobrej zabawy, zdrowej rywalizacji. Wszystko po to, by pozbyć się lub zminimalizować trudy dnia codziennego  i polepszyć jakość życia podopiecznych.

Wydarzenia z życia Środowiskowego Domu Samopomocy "Pomocna dłoń" w Grajewiemożna śledzić na fanpage placówki.


 Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo sił i zdrowia podopiecznym oraz zespołowi grajewskiego ŚDS.

e-Grajewo.pl

 


* Grajewo. "Pomocna dłoń" - pomagają i integrują

 

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Niebezpieczny wypadek z udziałem motocyklisty

Komentarze (4)

Piękna inicjatywa, samych sukcesów życzę. Robicie bardzo dużo dla chorych to się ceni. Powodzenia

Ale żeby ani słówka o tym gdzie się ten Dom znajduje....

Środowiskowy Dom Samopomocy w Grajewie "Pomocna dłoń" znajduje się przy ul. Konstytucji 3 Maja 2B

Wspaniała kadra wraz z pania kierownik - bardzo troskliwa i pomocna swoim podopiecznym . Za wszystko dziekuje w imieniu podopiecznej , jest zachwycona ze spotkan w Ośrodku .

Zdjęcie do komentarza użytkownika: Barbara

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.