czwartek, 2 maja 2024

Warto przeczytać

Czy Twój trawnik potrzebuje aeracji?

Zauważyłeś, że Twój trawnik ostatnio nieco podupadł "na zdrowiu", darń wydaje się słaba i nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie - być może konieczna jest pilna reanimacja. Okazuje się, że wszystkie żywe struktury potrzebują do życia powietrza i tak też jest z trawą. Jeżeli gleba jest zbyt mało napowietrzona, może to prowadzić do pogorszenia stanu roślin w niej rosnących w tym przede wszystkim trawy.


Akcja reanimacja, czyli jak aeracja ratuje życie trawnika

Aeracja to inaczej zabieg napowietrzenia gleby. Wykonuje się go przez nakłuwanie gleby specjalnym urządzeniem – aeratorem, który cienkimi szpikulcami dziurawi glebę, powodując jej rozpulchnienie. Dzięki tym otworom, do ziemi dostaje się większa ilość powietrza. Co więcej, gleba staje się lżejsza, rozluźniona i napowietrzona, tworząc doskonałe warunki do rozrostu korzeni trawy i innych roślin. Aerację trawnika wykonujemy co najmniej 2 razy w sezonie – wiosną i jesienią. Nic jednak nie staje na przeszkodzie, aby wykonać ten zabieg częściej, kiedy zauważymy, że w skutek np. intensywnych, długotrwałych opadów, lub intensywnego użytkowania, gleba staje się zbita i ciężka. Najczęściej aerację wykonuje się po zabiegu wertykulacji, czyli nacinania darni, w celu pozbycia się zanieczyszczeń oraz filcu z trawnika.


Czym wykonać aerację trawnika?

Aeracja trawnika może być wykonana na kilka sposobów – możemy wykonać ten zabieg za pomocą specjalnego urządzenia – aeratora, jednak bez obaw, jeżeli go nie posiadamy i nie chcemy kupować, możemy zastosować alternatywne rozwiązanie. Do nakłucia gleby możemy też użyć zwykłych wideł lub nakładek na buty z kolcami, czy też specjalnych wałków z kolcami. Jeżeli powierzchnia naszego trawnika nie jest bardzo dużo, spokojnie poradzimy sobie z nakłuwaniem gleby widłami lub nakładkami na buty. W przypadku dużych ogrodów, posiadanie aeratora znacznie ułatwi i przyspieszy aerację.


Jak wykonywać aerację trawnika?

Podstawowym aspektem w skuteczności aeracji jest głębokość nakłuć. Aby przyniosły one pożądany efekt, powinny być wykonane na głębokość 8-10 cm. Aerację wykonujemy po skoszeniu trawy, na wysokość około 3 cm. Przed zabiegiem trawnik dokładnie grabimy, a następnie obficie podlewamy. Dobrze odczekać kilak godzin przed rozpoczęciem napowietrzania, aby woda zdążyła przeniknąć do głębszych partii. Aeracja trawnika powinna być wykonywana regularnie, co najmniej dwa razy w roku. Wczesną wiosną oraz jesienią. Ważne, żeby zabieg u tego nie wykonywać na bardzo młodych trawnikach. Nie jest ona wprawdzie tak intensywna, jak wertykulacja, jednak dla młodej darni, może być zbyt gwałtowna i spowodować naruszenie słabego jeszcze systemu korzeniowego. Ponadto, aeracja to zabieg, który warto wykonywać w parze z wertykulacją – czyli nacinanie darni i usuwaniem starego filcu. Z tego powodu lepiej przystąpić do takich zabiegów na trawnikach co najmniej 3-letnich. Ponadto, nie należy zapominać o pozostałych elementach pielęgnacji i wzmacniania trawnika, jakimi jest regularne koszenie, nawadnianie, grabienie, oraz nawożenie murawy. Więc na temat aeracji i pielęgnacji trawnika można przeczytać tutaj: https://czasnaogrod.pl/aeracja-czyli-napowietrzanie-trawnika-kiedy-i-jak-ja-przeprowadzac/.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.