czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 9 komentarzy
  • 8623 wyświetleń

Sztandar dla Piłsudczyków

WRĘCZENIE SZTANDARU DLA ZWIĄZKU PIŁSUDCZYKÓW RP ODDZIAŁ W SZCZUCZYNIE  

 

Dzięki determinacji Marszałka i Jego wojska udowodniono, że: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”, co do dziś jest aktualne i bezcenne.    

15 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół powstał Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Szczuczynie. W czwartym roku istnienia, w niedzielę, 22 maja 2016 roku, w kościele pw. Imienia NMP w Szczuczynie przekazano sztandar Oddziałowi Związku Piłsudczyków RP działającemu w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie przy ul. Szczuki 1. Związek Piłsudczyków jest propolską, wielopokoleniową organizacją niepodległościową, działającą od czerwca 1989 roku, której celem głównym jest kultywowanie niepodległościowej tradycji piłsudczykowskiej przez patriotyczne i pro-obronne wychowanie młodzieży.

Organizatorami ceremonii byli: prezes Związku Piłsudczyków RP o/Szczuczyn – Anna Jagusz, burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński i proboszcz parafii pw. Im. NMP w Szczuczynie–ks. Robert Zieliński.   

 

CZYNNOŚCI WSTĘPNE NA PLACU APELOWYM  

Na placu apelowym przed kościołem, na którym w historii miasta tak dużo się działo (ul. Kościelna), miejsca zajęły poczty sztandarowe, delegacje, orkiestra z OSP Szczuczyn, publiczność zainteresowana uroczystością oraz media rejestrujące dokładny przebieg zdarzeń.

Dowódca uroczystości ppłk Związku Piłsudczyków RP o/w Szczuczynie – Adam Jagusz złożył meldunek Prezesowi Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – generałowi związku Stanisławowi Władysławowi Śliwie. Generał Stanisław W. Śliwa powitał członków Związku Piłsudczyków i wszystkich zebranych na uroczystości.   

Po przeglądzie pododdziałów Prezes Z. K. gen S. W. Śliwa powitał uformowane szeregi mundurowych, a w odpowiedzi usłyszał wojskowy zwrot – Czołem Panie Generale! Odśpiewano hymn Związku Piłsudczyków RP –„Marsz Pierwszej Brygady.”  

Po zakończeniu ceremonii porządkowych dowódca uroczystości ppłk Związku – Adam Jagusz przeprowadził przeformowane kolumny do kościoła na Mszę Świętą.

 

MSZA ŚW. I WRĘCZENIE SZTANDARU     

W dialogu patriotycznym, który wystąpił pomiędzy Przemysławem Jagusz a maleńką, w mundurze piłsudczyka Kamilcią, usłyszeliśmy szczere odpowiedzi szeregowej(na razie tylko), córeczki ZP RP.

Podczas wprowadzania przez księdza do kościoła pocztów sztandarowych i mundurowych towarzyszyła orkiestra.  

Ksiądz kanonik Robert Zieliński celebrujący Mszę św. poinformował zebranych, w jakim celu odbywa się uroczystość, wsparta wyjątkową Mszą świętą.      

Nowy sztandar, przeznaczony do aktu poświęcenia, leżał na stoliku po lewej stronie przed prezbiterium, natomiast pozostałe poczty sztandarowe uczestniczące w religijnym obrzędzie ustawiły się po obu stronach głównej nawy kościoła.   

Ksiądz proboszcz poproszony przez prezesa ZP RP w Szczuczynie płk Annę Jagusz o odprawienie Mszy świętej w imieniu Piłsudczyków i gości, po powitaniu uczestników m.in. powiedział: „Dzisiejsza uroczystość, która gromadzi nas w świątyni parafialnej w Szczuczynie jest wyjątkowa i zapadnie w pamięci niejednego z nas na długie lata. Związek Piłsudczyków Oddział w Szczuczynie otrzymuje dziś swój sztandar, znak, na którym wpisane są wartości – Bóg, Honor i Ojczyzna. Istnieje na nim portret J. Piłsudskiego, logo szkoły, herb Szczuczyna i nasza Matka Boska Łaskawa Szczuczyńska. Kim są Piłsudczycy? Mają oni swoje korzenie w duszpasterstwie legionowym (…). Myliłby się ten, kto powiedziałby, że w Szczuczynie tylko od niedawna mówi się o Piłsudskim. W gablotach naszej zakrystii jest zawieszony sztandar z 1930 roku (VII klasowej) Publicznej Szkoły Powszechnej im. Marszałka J. Piłsudskiego, która mieściła się przy ul. Szczuki 1, w budynki, gdzie aktualnie mieści się Zespół Szkół, Jego imienia. Nasze miasteczko było związane z działalnością J. Piłsudskiego. Tu mieszkali ludzie, którzy brali udział w Legionach Polskich, brali udział w Drużynach Strzeleckich i w wojnie obronnej 1920 roku. On sam nie był postacią czysto-kryształową, nie był idealny, ale miał miłość do Ojczyzny, (…).”  

 

Przed poświęceniem i przekazaniem sztandaru Akt Ufundowania Sztandaru przeczytała pani Prezes oddziału Związku Piłsudczyków RP w Szczuczynie – Anna Jagusz.

Po odczytaniu Aktu Nadania Sztandaru, ojciec chrzestny sztandaru – burmistrz Artur Kuczyński w asyście matki chrzestnej – Beaty Kuczyńskiej wbili gwóźdź honorowy i poproszono przedstawicieli o wbicie symbolicznych gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru piłsudczyków.  

Zaszczytu wbicia gwoździ pamiątkowych dostąpili: Marszałek Woj. Podlaskiego – Pan Stefan Krajewski, w imieniu Piłsudczyków Prezes Zarządu Krajowego ZP RP–generał Związku Stanisław W. Śliwa, dziekan, ks. – Robert Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Mioduszewski, uczennica Publicznego Gimnazjum im. S. A. Szczuki w Szczuczynie – Wiktoria Bogdan, Prezes Banku Spółdzielczego w Szczuczynie – Mirosław Rainko, Wiesława Świderska, Zbigniew Kaliszewski, druh Ryszard Witkowski, Józef Bardłowski, Karol Sobolewski, Andrzej Makuszewski, Łukasz Kowalski, Czesław Niebrzydowski, Przewodniczący Rady Rodziców Jacek Wesołowski, uczeń kl. II Technikum ZS – Marek Zieliński.

Aktu poświęcenia dokonał ks. Robert Zieliński.  

Akt Nadania Sztandaru dla ZP przeczytał sekretarz Zarządu Krajowego ZP RP, pułk Związku – Julian Aleksander Michaś.

 Po dokonaniu poświęcenia sztandaru przez ks. R. Zielińskiego, nastąpił wzruszający moment wręczenia sztandaru dla ZP RP o /Szczuczyn. Przekazanie poprzedziły pocałunki na płacie sztandaru, które złożył proboszcz parafii Szczuczyn ks. kanonik Robert Zieliński, dyrektor ZS a jednocześnie prezes ZP RP płk Anna Jagusz oraz dowódca Pocztu Sztandarowego.  

Aktu wręczenia sztandaru dokonał Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP – gen Stanisław W. Śliwa oraz Rodzice Chrzestni – Beata i Artur Kuczyńscy.   

Prezes Anna Jagusz odbierając sztandar wypowiedziała znamienne słowa: „Ku chwale Ojczyzny i Związku!” W prezentacji awersu i rewersu, ciężkiego sztandaru, pomagał ojciec chrzestny. Przekazując sztandar dla Pocztu Sztandarowego, prezes A. Jagusz wypowiedziała formułę: „Przekazuję sztandar w Wasze ręce. ….

W rewanżu Poczet Sztandarowy odpowiedział: „Ku chwale Ojczyzny i Związku!”  W czasie, kiedy orkiestra grała „Marsz generalski” poczet dokonał prezentacji swojego sztandaru przejściem wokół służb mundurowych, wzdłuż wewnętrznej osi kościoła i ustawił się w miejscu honorowym, po prawej stronie przed prezbiterium.   

Narrator zapowiedział odnowienie ślubowania na otrzymany sztandar przez oddział Związku Piłsudczyków w Szczuczynie, którzy przy podniesionych palcach powtarzali tekst ślubowania, czytany przez prezesa Annę Jagusz. Od tej chwili szanować i strzec sztandaru ma Związek Piłsudczyków w Szczuczynie.   

Po przekazaniu darów i podziękowaniu przez Annę Jagusz za sprawowaną eucharystię i za uczestnictwo gości, dalsza część uroczystości odbywała się w centrum miasta przy pomniku.

 

PRZEMÓWIENIA, PODZIĘKOWANIA, KWIATY POD POMNIKIEM S.A. SZCZUKI  

W obecności twórcy i właściciela miasta S.A. Szczuki, który tym razem był chroniony symboliczną wartą Piłsudczyków z Ciechanowa, a od 18 maja 2014 roku z pokorą wita dostojnych gości z pomnika, kontynuowano ceremonię. Dowódca uroczystości ppłk ZP RP– Adam Jagusz, złożył meldunek aktualnemu gospodarzowi Szczuczyna – Burmistrzowi Arturowi Kuczyńskiemu.    

Burmistrz dokonał przeglądu pododdziałów, po którym, podczas granego przez orkiestrę Hymnu Państwowego, poczet flagowy podniósł flagę narodową na maszt.

Prezes Związku Piłsudczyków RP w Szczuczynie – Anna Jagusz po słowie wstępnym powitała gości obecnych na uroczystości:  

– Poczty Sztandarowe i reprezentanci szkół: Zespołu Szkół w Szczuczynie, Zespołu Szkół w Niećkowie, Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, Szkoły Podstawowej w Szczuczynie, Szkoły Muzycznej w Szczuczynie, Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej i inne.

Marszałek Woj. Podlaskiego – Stefan Krajewski, prezes Zarządu Krajowego ZP RP – gen Stanisław W. Śliwa z Małżonką, burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński z Małżonką, wiceprezes Zarządu – gen Dywizji Związku Józef Zysk, sekretarz Zarządu – płk Julian A. Michaś, proboszcz Parafii Szczuczyn – ks. Robert Zieliński, przedstawiciele Okręgów i Oddziałów Związku Piłsudczyków RP w Ciechanowie z prezesem – płk Jackiem Andrzejem Stachiewiczem, delegacja Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP z wiceprezesem płk Dariuszem Różyckim, przedstawiciele Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdyni z prezesem płk Julianem A. Michasiem, Okręg Nadbużański w Wyszkowie z Prezesem płk Konradem Wróblem, Okręg Mazurski w Białej Piskiej z prezesem –płk Markiem Marcińczykiem, Komandor Mariusz Krugła z członkami Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, przedstawiciele Oddz. Sejneńskiego w Sejnach, prezes Okręgu w Kraśniku – gen brygady Jerzy Cichocki,

Przew. Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Krajowym Związku Piłsudczyków RP – płk Stanisław Olszewski, przew. R.M. w Szczuczynie –Tomasz Mioduszewski, wiceburmistrz Szczuczyna –Krzysztof Zalewski, Jolanta Budzińska – sekretarz UM Szczuczyn, Małgorzata Jarmutowska – skarbnik UM Szczuczyn, Arkadiusz Lichota – Zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Grajewie, Jolanta Jaśkowiak – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Grajewie, Janusz Marcinkiewicz – dyrektor MDK w Szczuczynie, Krzysztof Wysocki – dyr. WPK w Szczuczynie, Robert Łepkowski – prezes OSP w Szczuczynie, Orkiestra OSP w Szczuczynie pod batutą druha Roberta Świderskiego, przedstawiciele Sybiraków z Łomży, Kolna i Szczuczyna z wiceprezesem ZS o/w Łomży – Panem Adamem Frąckiewiczem i sekretarzem Niną Żyłko, Ewa Grunwald – dyr. Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, Małgorzata Karwowska – dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie, Krzysztof Grunwald – dyr. Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej,

Dariusz Koniecko – dyr. ZS w Niećkowie, Jacek Jaworowski – dyr. Gimnazjum w Wąsoszu, Marzena Sulkowska – dyr. ZS nr 2 w Grajewie, Halina E. Wałęga – dyr. ZSM nr. 1 w Grajewie, Zbigniew Rogowski – dyr. ZS w Grabowie, publicysta Stanisław Orłowski, sympatycy Piłsudczyków: Jan Liberacki, Zbigniew Klukowski, Wiesława Świderska, Zbigniew Kaliszewski, Karol Sobolewski, Józef Bardłowski, Andrzej Makuszewski, Czesław Niebrzydowski, przedstawiciele Mediów i Portali Społecznościowych.

Do zebranych przemawiał Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków – gen Stanisława W. Śliwa i Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.  

Mocą Uchwały Zarządu Związku Piłsudczyków RP w Szczuczynie uhonorowano osoby zasłużone dyplomami, odznakami i upominkami, a dekoracji dokonali: gen Śliwa, dowódca uroczystości i burmistrz Artur Kuczyński. Zarząd Krajowy ZP RP nadał Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków RP dla płk Związku Anny Jagusz, Artura Kuczyńskiego i ks. kanonika Roberta Zielińskiego.  

 

Wiązankę kwiatów pod pomnikiem S.A. Szczuki złożył prezes ZKR Piłsudczyków – gen. S.W. Śliwa, prezes ZP RP w Szczuczynie – Anna Jagusz z najmłodszym członkiem Piłsudczyków – Kamilcią.

Prezes ZP RP o/ w Szczuczynie Anna Jagusz z Burmistrzem wręczyli Marszałkowi Woj. Podlaskiego–Stefanowi Krajewskiemu wizerunek Piłsudskiego.  

Pani Anna Jagusz w sposób szczególny wyraziła podziękowania fundatorom sztandaru Piłsudczyków oraz odznaczonym, nagrodzonym i wszystkim gościom za uczestnictwo.

Dowódca uroczystości złożył końcowy meldunek generałowi Związku Stanisławowi W. Śliwie, a do szyku powrócił poczet flagowy. Orkiestra odegrała hymn ZP RP – „Marsz Pierwszej Brygady”.

W uformowanym szyku pododdziały Piłsudczyków, Straży i innych mundurowych wyprowadzono z miejsca uroczystości.   

 Po obserwacji przebiegi uroczystości – dyr. LO w Kolnie, poeta, prozaik, sybirak – Jan Truszkowski, powiedział: „ Byłem na setkach różnych ceremonii i osobiście organizowałem ich dużo, ale ta, jak dzisiejsza, tak dopięta na ostatni oficerski guzik, tak wyważona patriotycznie, merytorycznie i estetycznie jest rzadko spotykana. Odjeżdżam ze spotkania bardzo zadowolony i podbudowany tym, że rzeczywiście – Jeszcze Polska nie zginęła…”, bo mamy tak profesjonalnych organizatorów w małej miejscowości, jaką jest Szczuczyn.”  

A słuchając Jego, mogłem tylko potwierdzić subiektywne spostrzeżenia i podziękować w imieniu własnym i Organizatorów za wyrażoną opinię.  


Wspaniałym narratorem publicznej ceremonii na placu, w kościele i przed pomnikiem był student dwóch fakultetów – Przemysław Jagusz.  

    Po uroczystości odbyła się tradycyjna degustacja potraw żołnierskich w restauracji „Biesiadna” w Szczuczynie.

 

SŁOWO KOŃCOWE  

Losami, w tym suwerennością Ojczyzny, oprócz demontażu Jej przez siły wroga, decydują też patrioci i jedność Narodu, a nie jedynie ci, którzy widzą w obrocie spraw cel własny, dlatego warto brać przykład i pamiętać o ludziach nie tylko z tzw. „świecznika”, ale rzeczywistych bohaterach, co najmniej od czasów, od których zaczęła się nasza osobista przyszłość. Cisi bohaterowie pozostawili nam wolność i swoje nazwiska. Jednym z wielu mieszkańców Szczuczyna jest Antoni Brzeski, który w latach 1919-1920 brał udział w wojnie z bolszewikami.  Za heroiczny czyn bojowy z narażeniem życia, okazanie niezwykłego męstwa i postawę patriotyczną w obronie swojej Ojczyzny, otrzymał tytuł Kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego „Virtuti Militari”. Ponadto za stałe poczucie obrony II RP, walki o kształt granic państwowych i likwidację siatki szpiegowskiej otrzymał odznaczenia: „Polska Swemu Obrońcy”, „Medal Niepodległości”, szereg innych odznaczeń wojennych i resortowych. Był dumny z posiadania orderu wojennego, bo dewizą „Virtuti Militari” było oddanie się – Cnocie Wojskowej i Męstwu Żołnierskiemu. Był świadomy tego, że Nagroda Orderu Krzyża Wojskowego była bardzo rzadkim przypadkiem, za czyn wyższy nad pospolitą powinność żołnierza. Jako odznaczony i współuczestniczący w elicie narodu, Zgromadzeniu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, mógł korzystać z wielu przywilejów łącznie z wojskowym pochówkiem. Los odmówił Jemu tego szacunku, bowiem nie skorzystał nawet z ostatniej woli czy aktu wdzięczności. Zginął z rąk komunistycznych siepaczy NKWD w sytuacji dotychczas nieznanej. Tylko dla rodziny pozostały łzy, dokumenty, wspomnienia po dotyku komunizmu. Antoni Brzeski, to szczególna osoba, która posiadała bliskie powiązania z Marszałkiem J. Piłsudskim, bowiem z rąk Jego otrzymywał odznaczenia i pełnił wartę przy Jego trumnie.         

Każdy sztandar, jest najwyższym symbolem uzewnętrzniającym honor, wartości duchowe i moralne Związku Piłsudczyków, jest nawiązaniem do tradycji, poszanowaniem praw suwerennej Ojczyzny, przed którą ponosi osobistą i zbiorową odpowiedzialność.  Sztandar jest również wyrazem godności skupionych wokół niego członków związku i sympatyków, wskazuje i poświadcza ich odpowiedzialność, kulturę i zaangażowanie ideowe.  Posiadając sztandar, nigdy nie wolno go zhańbić niegodziwym czynem, sprzeniewierzeniem lub nieetycznym zachowaniem. W symbol sztandaru jest wpisana wielka duma, a jego magiczna siła sprawia, że łatwiej jest za niego zginąć niż lekceważąc go – splamić.  


                 Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

 

GALERIA ZDJĘĆ 

 

 

Komentarze (9)

Piękna uroczystość.

A czemu nie napisano kto był fundatorem sztandaru?

A ten z szablą to kto?Wnuk Piłsudskiego taki podobny.

Brawo, małe miasteczko zorganizowało wspaniałą patriotyczną uroczystość

Doniosła uroczystość ,miałam zaszczyt być na tej uroczystości jako przedstawiciel Związku Sybiraków A panu redaktorze Stanislawie Orłowski serdecznie dziekuję za obszerny artykuł i przepiekne zdjęcia ,czekałam z niecierpliwośćią kiedy się ukarze .Zwyrazami szacunku Nina Żylko .

Tak, to jest śliczna, patriotyczna uroczystość i wspomnienia dla naszych dzieci i nawet wnucząt. Róbcie tak dalej. Ci, którzy patrzą bez zazdrości podziwiali to, bo byłam i całość oglądałam. Dzięki dla Portalu za szczegóły.

Jako nauczyciel byłem organizatorem wielu uroczystości okolicznościowych szkodnych, państwowych, to pierwszy raz miałem przyjemność uczestniczenia w tak pięknej, patriotycznej uroczystość, wspaniale przygotowanej i bez błędnie przeprowadzonej w której widać było zaangażowanie całego szczuczyńskiego środowiska na czele z burmistrzem miasta Arturem Kuczyńskim. CHWAŁA WAM ZA TO !!!. Dzięki redaktorowi St Orłowskiemu mogę dziś w internecie jeszcze raz z wielkim wzruszeniem przeżyć tę uroczystość ponownie jeszcze raz i nie zauważyłem tam żadnego, najmniejszego " potknięcia".

Rozbrajajaca jest ta mała dziewczynka w mundurku.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.