Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 12492 wyświetleń

Rynek Szczuki w Szczuczynie?

W Szczuczynie rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące ewentualnej zmiany nazwy Placu 1000 - lecia na “Rynek Szczuki”.

Swoje opinie można składać osobiście  w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Szczuczynie, pl. 1000-lecia 23, 19-230 Szczuczyn lub przesyłać pocztą na adres urzędu, bądź pocztą elektroniczną  na adres jbudzynska@um.szczuczyn.pl. 

Termin składania ankiet upływa 10 stycznia 2020 r. Wyniki konsultacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. 


fot. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku w roku 1956 podaje w jednej z uchwał nazwę RYNEK dla obszaru stanowiącego zbieg ulic w centrum Szczuczyna.

W tym samym Dzienniku z roku 1962 widnieje już nazwa Plac Tysiąclecia.

 

środa, 24 kwietnia 2024

Konkurs na wsparcie inicjatyw lokalnych

środa, 24 kwietnia 2024

XCII sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (20)

Konsultacje nie oznaczają podjęcia decyzji w sprawie, są zasięgnięciem opinii mieszkańców, czy taka propozycja ma ich akceptację, czy też nie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w prowadzonych konsultacjach.

Czy Urząd pokryje wszystkie koszty z tą zmianą nazwy placu związaną?

Już lepiej nadać nazwę Orląt Lwowskich!!!

Ktoś kto ma takie pomysły nie do końca sobie zdaje sprawę z problemów mieszkańców zamieszkujących przy zmienianej nazwie ulicy. Począwszy od zawartych umów poprzez akty notarialne, dowody osobiste, prawa jazdy itp. Nową nazwę można nadać na nowo budowanym osiedlu placu lub rynku.

a co z ulica szczuki bedo dwie nazwy ulica szczuki i rynek szczuki

W Szczuczynie jest już ulica Szczuki i ma się bardzo dobrze :) drugiej nie potrzeba

w Szczuczynie już jest ul. Szczuki, "RYNEK SZCZUKI" ładnie brzmi, natomiast myślę, że będą wywiązywać się kłopoty, chociażby z korespondencją. Ludzie lubią skracać nazwy, więc list zaadresowany na adres np. Szczuki 1 powędruje pod ten adres a nadawca miał na myśli RYNEK SZCZUKI 1...

No tak. Ale musi być w końcu jakaś alternatywa...

Kilińskiego zmienić na Sobieskiego

Doszło do tego, że zaczynamy bawić się na całego. Jest ulica Szczuki, pomnik, było gimnazjum, jest szkoła Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego z nr 507.
Słowo rynek pochodzi od niemieckiego terminu Ring dosłownie "pierścień", który pojawił się na ziemiach polskich wraz z przeprowadzanymi lokacjami prawie niemieckim. Ring oznacza specyficzny rodzaj rynku z umieszczonym pośrodku blokiem zabudowy. Rynek był przestrzenią wymiany handlowej i miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta. Lokalizowano przy nim ratusz – a w jego pobliżu najczęściej także główną świątynię miasta. Na terenach dzisiejszej Polski układ przestrzenny rynku, jego funkcja i zadania związane były z przyjęciem prawa niemieckiego najczęściej magdeburskiego. Inne zabudowania typowe dla rynków to sukiennice, kramy i ławy chlebowe, waga, a także pręgierz i studnia.
Tysiąclecie Państwa Polskiego – państwowe obchody tysiąclecia polskiej suwerenności państwowej i kultury polskiej ogłoszone na lata 1960–1966 uchwałą Sejmu w 1958; inauguracja obchodów jubileuszu odbyła się na plenarnej sesji Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu 16 lutego 1960. Obchodom jubileuszu towarzyszył program oświatowy „Tysiąc szkół na 1000-lecie”, podczas którego w latach 1959–1972 wzniesiono blisko 1,5 tys. nowoczesnych szkół-pomników. W związku z jubileuszem wzmożono na większą skalę niż dotychczas badania archeologiczne, podjęto także inne akcje, jak: zadrzewiania kraju, budowy dróg, zmiany nazw ulic i placów itd. Władze kościelne główna uroczystość zorganizowały w Gnieźnie 15 kwietnia 1966, zaś państwowe w dniu 22 lipca 1966 roku. KONSULTUJMY .. ale co?
No cóż, co jest ważniejsze: St. A. Szczuka czy Tysiąc Lat Polskości /a nawet już 1053 lata/. Karnawał zaczyna się od 26 grudnia. Powodzenia.
Wszystkiego najlepszego z Okazji Świąt Bożego Narodzenia – spokoju i radości z nadejścia Bożej Dzieciny oraz zdrowia i pomyślności na cały nowy 2020 rok.

urząd ma problem z nadmiarem funduszy i czasu ?????

Moda ze stolicy dotarła w końcu do Szczuczyna, oby nie zaczął się festiwal ze zmianami w nazwach. No ale wystarczy jeden raz, potem będzie drugi i następny wreszcie pomnik, a potem lawina potoczy się samoczynnie.
Swoją drogą to ciekawe kto ważniejszy "1000-lecie państwa" czy minister Szczuka? Na chwilę obecną zdaje się ministry i działacze ważniejsze niż całe państwo.

Orląt Lwowskich!!! "Te"dzieci- Orlęta zasługują na to!!! Tak mało o nich wiecie.Jeszcze nie wszystko stracone!!! Jeszcze może być jak dawniej!!! Kocham Lwów!!!

Przechodziłem już zmianę nazwy w 1966 r. tej samej ulicy. To koszmar.Zmiany adresowe w banku , u notariusza , w elektrowni , telekomunikacji itp. Cyrk przy staraniu sie o wizę do USA. Wiem jak to wygląda. A zresztą mamy ulicę Szczuki od dawna i pałac i pomnik i było gimnazjum. I współczuję obecnym mieszkancom ulicy bo przypuszczam że ta konsultacja to pic a tabliczki na domy juz się drukują. Pies szczeka karawana idzie dalej. Wesołych i spokojnych świąt. Nie dajmy się zwariowac.

Panie Burmistrz i Rado Miasta!!! Kategorycznie nie!!!

Ja też jestem na nie!!!

// Rynek w takiej mieścinie to kojarzy się z targowicą a takowa mieści się na ulicy Kolnieńskiej.

Można park nazwać parkiem Szczuki, ulicę lepiej zostawić w spokoju. Rynek budowany jest przy kościele, więc po co zmiana nazwy ulicy, która obecnie nie ma nic wspólnego z rynkiem.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.