Nowe przypadki ptasiej grypy

aktualizacja: 2021-03-08 13:43:56     nr wiadomości: 45041     przeczytano: 3293     Ilość komentarzy komentarze: 0

Potwierdzono kolejne przypadki wirusa grypy ptaków H5N8 u łabędzi w powiecie augustowskim. Sytuacja jest monitorowana w sposób ciągły.

Mając na uwadze ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa podlaskiego, nastąpiła mobilizacja pod kątem zgłaszania odnalezionych padłych  ptaków. W przypadku znalezienia takich, należy niezwłocznie przekazywać informacje m.in. do powiatowych lekarzy weterynarii.

Zagrożenie dla zdrowia mieszkańców jest niskie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na świecie znane są pojedyncze przypadki złamania bariery gatunkowej i przeniesienia wirusa ptasiej grypy na człowieka, należy zachować zasady bezpieczeństwa, a mianowicie:

• unikać kontaktów z drobiem i dzikim ptactwem oraz przedmiotami, na których występują ślady ptasich odchodów, szczególnie zwrócić uwagę na dzieci;
• nie karmić dzikiego ptactwa;
• w przypadku zauważenia padłego ptaka  nie wolno się do niego zbliżać, ani w szczególności, dotykać; należy niezwłocznie powiadomić Inspekcję Weterynaryjną;
• po każdym kontakcie z drobiem i jajami  lub dzikim ptactwem należy umyć ręce wodą z mydłem lub użyć płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu;
• myć dokładnie wodą z detergentem wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (zamrażanie nie niszczy wirusa ptasiej grypy);
• drób i jaja można spożywać wyłącznie po obróbce termicznej;
• w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i poinformować go o kontakcie z drobiem lub dzikim ptactwem.

Póki co, na terenie województwa podlaskiego jak i w całym kraju, nie odnotowano przypadków zakażeń wirusem grypy ptaków H5N8 u ludzi.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.