piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 9994 wyświetleń

Nowe farmy fotowoltaiczne

W całej Unii Europejskiej inwestuje się w odnawialne źródła energii. Nie inaczej jest w Polsce, mamy aktualnie boom na rynku farm fotowoltaicznych.

Pierwsza  duża elektrownia słoneczna w Grajewie powstała w ZAKREMie  w 2015 r., moc znamionowa 204 KW. Prywatna farma powstała dwa lata temu przy ul. Przemysłowej, nadal się rozbudowuje. Najnowsza duża elektrownia słoneczna Wojewodzin I i Wojewodzin II należąca do R.Power powstała w 2020 roku w gminie Grajewo w okolicach Wojewodzina (o mocy znamionowej do 1 MW każda)

Grupa R.Power jest liderem na rynku energetyki słonecznej w Polsce z około 20% udziałem w rynku - posiada 
ponad 80 elektrowni. Najbliższe farmy należące do firmy - Podlasie Solar Park - pracują w Kolnie. Pierwsza powstała już w 2014 roku, kolejna została oddana do użytku w 2018 r. 

  • Polska jest obecnie już czwartym co do wielkości rynkiem energii fotowoltaicznej w Europie
  • Czy farmy fotowoltaiczne to dobry pomysł na biznes?
  • Podejmując decyzję o założeniu farmy, trzeba mieć świadomość, że potrzebny jest duży kapitał początkowy oraz konieczność spełnienia szeregu wymogów formalno-prawnych.


fot. e-Grajewo.pl

Komentarze (21)

i od ponad roku również powstała elektrownia słoneczna w kapicach ,podobno kolesi z almix
tak trzymać dalej....

za przechodami tez jest

wszystko się zgadza tylko to jest temat i inwestycja dla dzianych gości , zresztą wg,opisu

Wszystko ładnie ...tylko takie ogniwo traci co roku nawet 10 % sprawności .po 10 latach trzeba takie ogniwo utylizować a nikt tego nie chce przyjmować do utylizacji. I zostajesz z ogniwami ,ktore trzeba utulizować.W końcu okaże się ,że trzeba więcej zaplacić za pozbycie się tego niż się za to zapłaciło .Tylko nikt tego nie przyjmuje !

Niewątpliwie jest to bardzo eko ale na pewno nie jest to opcja oszczędnościowa. Tak jak to wpomniał Mirek ogniwo traci sprawność z roku na rok, później problem z utylizacją, koszt nowych paneli, róznego roadzaju awarie, zawirowania pogody np. gradobicie i po panelach. Dopóki jest gwarancja to jest ok. Poźniej to modlić się i trzymać się za kieszeń ;) No ale takie są koszty eko, bio itp.. Ciekawe jak to jest z tym eko przy produkcji paneli.

do P.MIREK gwarancja na 30lat w pełni opłacona !!chyba jesteś niedoinformowany w tej materii

co do sprawności i żywotności paneli to stara jak świat teoria , trochę edukacji polecam.....

tak potwierdzam jest i w kapicach

Mirek, to co piszesz jest nieprawdą. Po 25 latach farma traci moc o ok. 20 %. Po 5 latach w Zakremie spadek wydajności jest niezauważalny.

Oj Mirek, gdzie to wyczytałeś - te brednie, no bo nie z doświadczenia ani swojego, ani innych

Mirek- Ty na poważnie ? Z tymi twoimi informacjami ? Poczytaj proszę zanim weźmiesz udział w dyskusji.

Ludzie nic nie rozumieją i zakładają te panele bo dają kasę później ciężko będzie zbyć. Tak wygląda jak dają szczepionki na cowid 19, będziesz musiał co pół roku przyjmować te szczepionkę jak nie przyjmiesz siedzisz w domu na kwaratalnej, aż przyjmiesz ją. Te panele i wiatraki nie dadzą prądu bez prądu musi cały czas być prąd podłączony taka jest zasada. A mówią że prąd drożeje przez panele cem więcej ich zamontują droższy prąd będzie przekonacie się że tak będzie.

Mala korzysc z tych paneli bo zima i w nocy pradu nie produkuja a miejsce na GPZtach blokuja i nie mozna sie podlaczyc z bardziej praktycznym zrodlem.

Gwarancja 30 lat - zgadza się >pamel wysiada wymienia na nowy - prawda. Ale stary penel zostaje Tobie!!! Zapytajcie się tych co to wymieniają. CZY ZBIERAJĄ STARY PANEL CZY ZOSTAJE TOBIE DO UTYLIZACJI. O TO W TYM CHODZI.

Wykonawco! Czy masz w umowie ,ze zabierzesz stary panel? Nie ma tego ! Żerujesz na tym ,że ludzie o tym nie wiedzą

Później to 30lat będzie taka technologia że chłopie że wszystkim poradzą

Było takie powiedzenie że duży może więcej ale powinno być że duży może wszystko a mały nic nie może

Darmowa energia elektryczna czyli jeżeli że słońca zapewni się 100% pokrycia w zapotrzebowaniu na energię to cena dla odbiorcy powinna być względnie stała I raczej na niskim poziomie cenowym, a napewno nie wzrastać. Dlaczego mimo zwiększania ilości żródeł energii odnawialnej ceny tej energii mają wzrastać?

nie mam takiej umowy bo za 30 lat juz mnie nie bedzie

Tesla - bo ktoś musi energię produkować w nocy i przez 9 miesięcy zimowych jak fotowoltanika śpi :)

Każdy zużywa energię i rosnący popyt trzeba w jakiś sposób zaspokoić. Zawsze elektrownie solarne zapewnią jakąś część popytu na energię. Są znacznie bardziej ekologiczne niż elektrownie konwencjonalne, spadające węgiel. Elektrownie solarne i wiatrowe ( oby było ich jak najwięcej) nie zaspokoją całego zapotrzebowania. Jak najszybciej trzeba je uzupełnić o energię jądrową. Polska nie ma innej alternatywy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.