piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak dbać o ozdobne chwosty?

Chwosty to dopełnienie aranżacji okna. Te ozdobne zakończenia sznurów najczęściej widuje się jako zwieńczenie podwiązania firan lub zasłon. Czasem można zobaczyć je przewieszone przez zakończenia karniszy. Podpowiadamy, jak dbać o chwosty, by długo wyglądały jak nowe.

Co to są chwosty 

Chwosty, czasem nazywane też chwastami, nie mają nic wspólnego z niepożądaną roślinnością. Najkrócej mówiąc, chwost jest dekoracyjnym zakończeniem sznura. Ta ozdoba może przybierać różną formę, ale najczęściej jest to po prostu pęczek sznurkowych frędzli. Czasem przyozdabia się je dodatkowo koralikami imitującymi kamienie szlachetne, drewnianymi zawieszkami, ozdobami pochodzenia naturalnego (muszle, bursztyny, drobne skamienieliny, piórka|) lub wykorzystuje jako ozdobę inną tkaninę – najczęściej welur lub atłas.

Chwosty nie zawsze są robione ze sznurków. Duże chwosty idealnie spinają grube zasłony gotowe, ale nie sprawdzają się w przypadku lżejszych tkanin. Te mniejsze i delikatniejsze służące do podwiązywania firanek robi się z kordonka, muliny lub nici.

W jakich wnętrzach sprawdzą się chwosty 

Chwosty, chociaż bardzo dekoracyjne, nie pasują do wszystkich stylów aranżacji wnętrz. Poleca się je przede wszystkim do pomieszczeń urządzonych bez zbędnego minimalizmu. Raczej nie sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, ale będą jak najbardziej na miejscu w salonie urządzonym w stylu New York czy francuskim. Także styl glamour z jego ciężkimi zasłonami i potrzebą epatowania przepychem jest idealnym miejscem dla chwostów. Tu doskonale sprawdzą się chwosty w kolorze srebra lub złota, najlepiej zdobione kryształkami zdolnymi do odbijania światła.

Lekkie i raczej jasne chwosty dobrze wpiszą się w romantyczny styl shabby chic oraz do wnętrz urządzonych w stylu boho, czyli w artystycznym nieładzie, który jednak jest pod każdym względem zaplanowany. W stylu boho bardzo ładnie wyglądają podpięte długimi i cienkimi chwostami zasłony na żabki.

Jak prać chwosty 

Przeciwnicy chwostów twierdzą, że ich urok kończy się wraz z pierwszym praniem. Nie jest to prawdą. Chwosty długo zachowują swój pierwotny kształt i kolor, o ile się o nie odpowiednio dba. Można prać je w pralce, ale zachowując zasady znane z prania firanek, a więc niska temperatura, minimalne wirowanie lub jego brak i odpowiedni woreczek lub poszewka. Chwostów nie powinno się wrzucać do pralki luzem. Ze względu na specyficzne właściwości sznurów nie powinno się prać chwostów w towarzystwie tkanin o innej kolorystyce. Sznurkowe ozdoby są bardzo delikatne, szybko przyjmują kolory innych (farbujących) tkanin, łatwo matowieją.

Jeśli chodzi o detergenty, to przy ich wyborze obowiązuje duża swoboda. W przypadku barwnych chwostów warto postawić na proszki i płyny przeznaczone do prania tkanin kolorowych.

Jak suszyć chwosty 

Wbrew pozorom problem z niszczeniem chwostów nie bierze się z prania, ale z nieodpowiedniego suszenia. Chwosty są dość wymagającymi ozdobami, ale gdy poświęci się im wystarczająco dużo czasu, można cieszyć się ich urodą nawet po wielu praniach.

Niezależnie od tego, czy będą schły powieszone, czy rozłożone na ręczniku, ich sznurki powinny być dokładnie rozprostowane. Z praktycznego punktu widzenia lepiej jest suszyć chwosty w pozycji leżącej, można wówczas nadać im pożądany kształt. Jeśli mimo to po wyschnięciu będą dalekie od ideału, ratunkiem może być przeprasowanie ich lekkim żelazkiem, najlepiej przez ściereczkę.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.