Sport

  • 7 komentarzy
  • 18867 wyświetleń

Gala Sportów Walki (foto)

Pas mistrza świata został w Polsce

Około półtora tysiąca ludzi przyszło do hali sportowej na Barankach aby dopingować mistrzów kick-boxingu. Oprócz fanów sztuk walki przyszli nawet posłowie RP i najważniejsi samorządowcy miasta i gminy. W sobotę 27 lutego Gala Sportów Walki „Fight Night” trwała do północy. Mistrz świata z Piaseczna obronił zdobyty w ubiegłym roku pas mistrzowski. Ełczanin zdobył tytuł międzynarodowego mistrza Polski. Fani sztuk walki mogli również zobaczyć w akcji Mameda Kalidowa, od kilku lat niepokonanego mistrza świata MMA.

Kobieta kobiecie przyłożyła
Poprzedniego dnia w restauracji Kuźnia Smaków podczas ważenia zawodnicy w pierwszym psychologicznym starciu starali się złamać przeciwnika wzrokiem i napiętymi do granic możliwości mięśniami. W sobotę hala na Barankach zaczęła wypełniać się już od godziny 18. Napięcie i emocje rosły z minuty na minutę. Atmosfera oczekiwania przepełniona była walką już przed wyjściem zawodników na ring. Na rozgrzewkę walkę w formule louking stoczyli młodzi amatorzy kick-boksingu. Następnych kilka par zawodników walczyło w formule full contact. Nie obyło się bez kontuzji. Daniel Kowalczyk przegrał już w pierwszej rundzie. Potężne kopnięcie w ramię wybiło mu staw barkowy. Mistrz Łotwy z kolei opuścił ring w pierwszej rundzie z powodu kontuzji nadgarstka.
Atrakcją wieczoru była walka kobiet. Przez trzy rundy po dwie minuty zacięty pojedynek toczyły Katarzyna Brzeska z Warszawy i oraz mistrzyni Polski i zdobywczyni pucharu świata Dorota Kocina. Zwyciężyła mistrzyni Polski.

Morderczy pojedynek
Widownia już była rozgrzana dopingiem. Ludzie niecierpliwie czekali na walki wieczoru. – Oprócz Makarona i Niziołka przyszedłem zobaczyć pokaz Khalidova – wyrzuca z siebie głosem pełnym emocji Andrzej Kurczewski z Ełku. – Czytałem o nim, że jest w Polsce najlepszy w MMA. Przed pokazem na ring wyszedł Mariusz Niziołek, aktualny mistrz świata formuły full contact. Walka zakontraktowana została na dziesięć wyczerpujących, jak się w jej trakcie okazało, rund. W przeciwnym narożniku stanął pretendent do tytułu mistrza świata, Łotysz Roman Serediuk.
- Nigdy z nim nie walczyłem – przyznaje Mariusz Niziołek. – Wiem, że jest wysoki i ma długie ręce i nogi. Oglądałem jego walkę. Z Piotrem Siegoczyńskim opracowaliśmy jednak taktykę, która powinna przynieść zwycięstwo.
Mariusz Niziołek obronił tytuł mistrza świata. Było trudno, ale po zaciętym i morderczym pojedynku Mariusz nie oddał pasa mistrzowskiego.

Mamed w akcji
Na pokaz Mameda Kalidowa spieszyli z holu nawet palacze. Jego partnerem w Ełku był jego sparing partner Szymon Bajkowski. Sławny w Polsce i na świecie Czeczeniec, mieszkający od dawna w Polsce, nie zawiódł oczekiwań kibiców. Wokół ringu ludzie głośno wyrażali swój zachwyt jego umiejętnościami. Dostał brawa na stojąco.

Dziewczyny piały z zachwytu
Ełczanie już nie siadali. Ochrona ledwo powstrzymywała kibiców, którzy otoczyli ciasnym kręgiem ring. Tam już stali naprzeciw siebie Łukasz Makarewicz, ełczanin i dla wielu kolega, znajomy czy sąsiad oraz Rafał Aleksandrowicz z Lublina. Stali nawet ci, którzy go nie znali. Wymiana ciosów tonęła w krzyku tłumu. Dziewczyny aż piały z zachwytu po każdym celnym ciosie Łukasza. Trzy rundy wypełnione były gradem ciosów rąk i nóg z obu stron.
Rafał Makarewicz miał ciężki pojedynek. Rafał Aleksandrowicz jest wicemistrzem Europy w formule full contact. Szczęśliwy ełczanin odebrał pas mistrzowski z rąk prezydenta miasta. Szczęśliwa sukcesem Łukasza jego żona z radości natychmiast po walce znalazła się w ringu aby tam wyciskać swojego mistrza.

Janek Kalinowski


Foto:
Apla:

MMA, Mixed Martial Arts - Mieszane sztuki walki. W typowych walkach MMA dozwolone są rzuty, uderzenia pięściami, duszenia, dźwignie, kopnięcia i walka w parterze. O wyniku pojedynku decyduje nokaut, również techniczny, poddanie zawodnika, a jeśli walka nie zakończyła się przed czasem, decyzja sędziów.


K-1 – założona w roku 1993 w Japonii organizacja promująca walki na zmodyfikowanych zasadach japońskiego kick-boxingu wzbogaconych o techniki z innych stylów Uznawana jest za najbardziej prestiżową organizację zawodowego kick-boxingu na świecie. Jednym z głównych założeń, które legło u podstaw jej powstania było umożliwienie rywalizacji przedstawicielom różnych sztuk i sportów walki. Dziś na ringach K-1 występują przede wszystkim zawodnicy kick-boxingu, boksu tajskiego, karate i boksu.

Full contact z ang. full contact - pełny kontakt - formuła walki sportowej, w której uderzenia zadaje się z pełną siłą.

Ełczanin Łukasz Makarewicz kick-boxing trenuje 13 lat. Zaczynał w Ełku. Pierwszym jego trenerem był Dariusz Kalinowski. Dalsza kariera sportowa Łukasza to treningi i walki w Niemczech pod czujnym okiem Krystiana Bauera. Obecnie  rozwój swoich umiejętności powierzył Piotrowi Siegoczyńskiemu, pierwszemu polskiemu i zarazem trzykrotnemu mistrzowi świata,  pięciokrotnemu mistrzowi Europy, wiceprezesowi Polskiego Związku Kick-Boxingu i trenerowi kadry narodowej semi-contact. Siegoczyński ma 4. dan, 4 stopień mistrzowski i czarny pas.
Łukasz Makarewicz w sobotę walczył o pas międzynarodowego mistrza polski w formule K-1. Jest już posiadaczem tytułu międzynarodowego mistrza polski w formule full contact.
- Jestem ełczaninem i zawsze marzyłem, żeby zawalczyć przed swoja publicznością – mówi Łukasz Makarewicz. – To największy i najlepszy doping. Moim przeciwnikiem jest Rafał Aleksandrowicz, z którym dwa razy przegrałem, ale jestem pewien, ze swojej publiczności nie zawiodę. Cieszę się, że udało nam się zorganizować tę galę. Przychylne władze miasta, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji chętnie pomogły mnie, Piotrowi Siegoczyńskiemu i Krzysztofowi Biernackiemu.

Mariusz Niziołek. Urodził się w Piasecznie koło Warszawy i tam mieszka i trenuje. Kic-boxing uprawia od 12 lat.  - Na poważnie zajmuję się tym sportem od 10 lat. Wcześniej próbowałem piłki nożnej, lecz to bajka nie dla mnie. W lekkiej atletyce też nie mogłem się odnaleźć. Po kilku próbach trafiłem na salę treningową kick-boxingu. Zaprosił mnie tam mój brat Piotr. Spodobało mi się i tak już zostało. Przez dwanaście lat zdobyłem siedem tytułów mistrza Polski, Zdobyłem brązowy medal na mistrzostwach Europy, brązowy i srebrny medal na mistrzostwach świata, ale były to tytuły amatorskie. O dwóch lat zajmuję się kick-boxingiem zawodowym. W maju ubiegłego roku w Niemczech zdobyłem tytuł mistrza świata w formule full contact.
Moimi trenerami są: Marcin Pałuba, z którym trenuję systematycznie oraz Piotr Siegoczyński, trener kadry Polski w kick boxingu, z którym spotykamy się rzadziej, lecz wspólnie ustalamy plany startowe.


Piotr Siegoczyński. Pierwszy polski i trzykrotny mistrz świata i pięciokrotny mistrz Europy w kick-boxingu. W roku ubiegłym dołożył do tego tytuł mistrza świata weteranów. Wiceprezes Polskiego Związku Kick-Boxingu. Pierwszy trener kadry narodowej formuły semi contact. Trener Klubu Sportowego Piaseczno. Posiada stopień sprawności 4 dan. Jest to czwarty stopień mistrzowski wyszkolenia. 
- Sportami walki zajmuję się od roku 1981, czyli niemalże trzydzieści lat. Przez pierwsze pół roku trenowałem karate Shotokan. Później zająłem się kick-boxingiem, który w początkach nazywany był karate kontaktowe. Dzisiaj przyjechało ze mną na galę ośmiu zawodników z dwóch różnych klubów. Oczywiście Mariusz Niziołek Łukasz Makarewicz to moi wychowankowie w kick-boxingu.


Mamed Khalidov. Pierwszy kontakt ze sztukami walki miał w Groznym w wieku 12 lat trenując karate. Po przyjeździe do Polski trenował taekwondo, zapasy i boks. W mieszanych sztukach walki startuje od 2004. Reprezentując klub MMA Olsztyn zdobył międzynarodowe mistrzostwo Polski w MMA w kategoriach do 85 i 90 kg. Od września 2005 jest niepokonany. 10 października 2008, w swoim amerykańskim debiucie na gali ShoXC, pokonał przez  nokaut techniczny  Jasona Guidę. 15 maja 2009 na gali organizacji Konfrontacja Sztuk Walki (KSW) w Warszawie już w 70. sekundzie walki znokautował brazylijczyka Daniela Acacio, zostając pierwszym w historii międzynarodowym mistrzem KSW. W październiku 2009 roku podpisał kontrakt na trzy walki z japońską organizacją  World Victory Road . Zadebiutował 7 listopada na gali Sengoku 11 w walce przeciwko mistrzowi tej organizacji w wadze średniej, brazylijczykowi Jorge Santiago. Khalidov wygrał przez TKO (ang. technical knockout) w pierwszej rundzie. Już 7 marca tego roku dojdzie do walki rewanżowej. Jej stawką będzie pas mistrzowski.


Rafał Aleksandrowicz.  Kick boxing trenuje od siedmiu lat w Klubie Sportowym Politechniki Lubelskiej. W formule K-1 walczy od dwóch lat.
- W ciągu tego czasu dwukrotnie zdobyłem mistrzostwo Polski oraz wicemistrzostwo Europy w Formule Full contact.

Roman Serediuk z Łotwy. Kick-boxing trenuje dziesięć lat. Jest aktualnym mistrzem Łotwy formuły full contact.


Skład sędziowski: Krzysztof Kacperski - sędzia główny oraz Ryszard Zawistowski, Waldemar Wielgacz (wszyscy trzej z Pasłęka) oraz Krzysztof Żychliński z Piaseczna.

 

czwartek, 18 kwietnia 2024

WARMIA Grajewo. Zapraszamy na mecz!

czwartek, 18 kwietnia 2024

PARTA 1951 Szepietowo - WARMIA Grajewo 1:3

Komentarze (7)

kalidow pokazał klase,jest naprawde dobry

na ostatnim zdjeciu dobre ptaszniki hehe

ci na ostatnim zdjeciu to jak ty piszesz ptaszniki to byla najlepsza walka wieczoru ptaszku

ptaszka to masz w spodniach koliberka

bym powalczyl w parterze z tymi dziewczynami na zdjeciu 4

nie kalidow tylko Mamed Khalidov

zdobywczyni pucharu świata Dorota Kocina- nie Kocina a Godzina!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.