czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Ergonomicznie, bezpiecznie, lepiej!

O ergonomii mówi się w naszym kraju przede wszystkim w kontekście biur, co jest dużym błędem. Każda praca niesie bowiem za sobą zagrożenia i ryzyko – można je ograniczyć, właściwie projektując i urządzając środowisko pracy. Z pomocą pracodawcom przychodzą firmy oferujące szeroką gamę ergonomicznych mebli, urządzeń i akcesoriów przeznaczonych do różnych typów pracy.


Praca w liczbach

Coraz większa liczba pracodawców stara się przestrzegać norm pracy, o czym w sposób najpełniejszy świadczy rosnące zadowolenie zatrudnionych. Podczas badania przeprowadzonego przez firmę SW Research „Warunki pracy w Polsce w 2017 roku” niemal 70% biorących w nim udział pracowników zadeklarowało, że w pracy czuje się komfortowo. Wciąż jednak w tej kwestii jest wiele do zrobienia. Jak wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku 7,8% pracowników pracowało w warunkach zagrożenia zdrowia, z czego aż w 58% przypadkach wynikały one bezpośrednio ze środowiska pracy. 25,4% przypadków odnosiło się do długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji (najczęściej w nieergonomicznych przestrzeniach biurowych), nadmiernym obciążeniem fizycznym, a także z nieprawidłowym oświetleniem. W 16,7% zagrożeniem była obsługa maszyn uznawanych za szczególnie niebezpieczne.


Co należy zmienić?

Zagrożenia pojawiające się na różnych stanowiskach pracy powinny zostać wyeliminowane przez pracodawców zarówno za pomocą instrumentów pracy i nowoczesnych technologii, jak też ergonomicznych produktów. Jedną z firm oferujących rozwiązania w omawianym zakresie jest firma AJ Produkty. Na potrzeby pracowników magazynowych i warsztatów, którzy są narażeni na dolegliwości zdrowotne związane z przenoszeniem towarów o dużej masie i w znacznej ilości opracowano szeroką gamę stołów i podnośników, wózków magazynowych i transportowych, platform transportowych, wózków podnoszących oraz podnośników. Pozwalają one nie tylko bezpiecznie transportować towary, ale przede wszystkim odciążają pracowników. Zabezpieczenie przestrzeni magazynowych zapewnią takie akcesoria jak barierki i słupki. Stanowią one zabezpieczenie nie tylko dla pracowników, ale także dla osób postronnych, które mogą znaleźć się na terenie hali. Bezpieczeństwo zapewnią także taśmy zabezpieczające, które wyznaczają strefy bezpieczeństwa. Idealnym rozwiązaniem dla osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej (w tym przede wszystkim pracowników biurowych) są krzesła balansujące stymulujące ruch kręgosłupa, pobudzające krążenie i zmniejszające statyczne obciążenie mięśni. Dla pracowników siedzących przeznaczone są również fotele z możliwością regulacji wysokości siedziska i podłokietników oraz kąta nachylenia oparcia. Ergonomicznymi meblami – nie tylko do pracy biurowej – są biurka i stoły z możliwością regulowania wysokości blatu (manualną bądź wspomaganą napędem). Umożliwiają one pracę w trybie stojąco-siedzącym bez konieczności tworzenia w tym celu osobnych stanowisk. Pozwalają one również dostosować wysokość do indywidualnych predyspozycji pracowników.


 

Kolejnym warunkiem dobrego i ergonomicznego stanowiska pracy jest prawidłowe oświetlenie. Szeroki wybór lamp z regulacją natężenia światła obejmuje zarówno lampy biurkowe do wykorzystania na pojedynczym stanowisku pracy, jak i sufitowe dla całej przestrzeni biura czy magazynu. Jednym z czynników szkodliwych jest także nadmierny hałas. Zabezpieczyć przed nim mogą słuchawki, stopery, a także przemysłowe bariery ochronne. Ich zaletą jest nie tylko izolowanie od dźwięków, ale także świateł i błysków, z którymi mamy do czynienia choćby podczas spawania.


Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności każdy pracodawca powinien pamiętać, że zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to jego obowiązek. Co więcej – to także zwracająca się w przyszłości inwestycja.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.