czwartek, 25 kwietnia 2024

Szczuczyn

Akcja Reaktywacja 2019

Od 1  września br. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie grupa młodzieży realizuje projekt „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności.

Są to młodzi ludzi z różnych miejscowości, w różnym wieku o różnych pasjach i zainteresowaniach. Łączy ich jedno – chęć działania i tworzenia, chęć uczenia się nowego i dzielenia się posiadaną wiedzą z innymi.

Poznajcie pierwszą trójkę uczestników „Akcji Reaktywacji”.

Nikola Kondratowicz. Uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Prostkach.  Pasjonatka muzyki i śpiewu co znajduje odbicie w jej osiągnięciach
w konkursach i przeglądach muzycznych (w kategorii dzieci i młodzież) takich jak:

- I miejsce w 4. Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w 2014 roku w Ełku

- II miejsce na Konkursie Piosenki Religijnej Prostki w 2017 roku w Prostkach

- I miejsce na 41. Konkursie Piosenki w 2018 roku w Szczuczynie

- II miejsce w IV Konkursie Pieśni Patriotycznej „Szlakiem Niepodległości” w 2018 roku w Szczuczynie

- I miejsce na II Przeglądzie Pieśni Wielkopostnej w 2019 roku w Szczuczynie

- wyróżnienie w VII Regionalnym Konkursie Piosenki „Śpiewający Kormoran” w 2019 roku w Wilkasach

- zdobyta Brązowa Nutka podczas 25. Festiwalu Piosenki Dziecięcej w 2019 roku w Ełku

- III miejsce w konkurencji „Mam Talent” z okazji XI edycji „Gminnych Dni Rodziny” w 2019 roku w Prostkach

- I miejsce na 43. Konkursie Piosenki w Szczuczynie

- I miejsce w XXI Diecezjalnym Konkursie „Jan Paweł II – Święty Naszych Czasów” w kategorii wokalnej

- występ wokalny z piosenką „Cisza. Modlitwa Katyńska” na IV Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej
i Patriotycznej w 2019 roku w Orzyszu

Zofia Wszeborowska. Uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu. Miłośniczka filmów fantasy, kina akcji i książek (np. seria o Harrym Potterze czy Insygnia Śmierci i wielu innych). 

Z powodzeniem bierze udział w wielu konkursach przedmiotowych (język polski, historia, matematyka). Pasjonuje się rysunkiem a ostatnio jej konikiem jest muzyka. Jak sama mówi:

„(...) W ostatnim roku zaczęłam się rozwijać wokalnie, a stało się to za sprawą pani Jolanty Koniecko – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu, która zaproponowała mi udział
w „Gminnym Konkursie Piosenki” pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Wąsosz.”

Piotr Żebrowski. Uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza
w Wąsoszu. Piotrek jest osobą o szerokim wachlarzu zainteresowań m.in. książki (literatura piękna, romans, dokument), psychologia, kulinaria, podróże, sport, film (dokumentalne, romans, horror). Największą pasją Piotrka jest muzyka co znajduje potwierdzenie w jego osiągnieciach w konkursach
i przeglądach muzycznych: 

- wyróżnienie w Regionalnym Konkursie Piosenki w 2017 roku w Grajewie

- 1 miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej  w 2017 roku w Szczuczynie

- 1 miejsce w Przeglądzie Pieśni Wielkopostnej w 2018 i 2019 roku w Szczuczynie

- 1 miejsce w Konkursie Piosenki w 2017 roku w Wąsoszu  i w 2018 i 2019 roku Szczuczynie

 

DLACZEGO „AKCJA REAKTYWACJA”?

Dla Nikoli udział w projekcie jest nowym doświadczeniem, które wg niej pomoże rozwinąć jej umiejętności nie tylko wokalne.

Dla Zofii udział w projekcie jest nowym wyzwaniem. „(...) mogę poznać nowych ludzi i zdobyć nowe umiejętności”. 

Dla Piotrka udział w projekcie szansą na rozwinięcie swoich umiejętności nie tylko wokalnych.

 

O AKTYWNOŚCI MŁODYCH LUDZI...

Nikola jest zdecydowanie przedstawicielką aktywnego młodego pokolenia. Dostrzega
i docenia fakt, że młodzi ludzie jako wolontariusze angażują się w różnego typu akcje społeczne
w lokalnych środowiskach. Jest zwolenniczką takich zachowań. Podkreśla też rolę bibliotek
i ośrodków kultury jako miejsc gdzie skupia i powinna się skupiać aktywność dzieci i młodzieży na różnych płaszczyznach – wokalnych, plastycznych, sportowych.

Wg Nikoli, aktywność brak aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach nie wynika tylko
z braku oferty zajęć czy warsztatów, młodzi ludzie muszą czuć, że ich działania są pozytywnie postrzegane, akceptowalne i popierane przez osoby dorosłe a nie tylko krytykowane. 

Zofia jest zwolenniczką aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach. Angażuje się i docenia takie działania jak kwesty, zbiórki m.in. w ramach WOŚP czy pomoc w organizacji gminnych wydarzeń jak festyny czy pikniki. Dostrzega też drugą stronę medalu. Bez ogródek mówi:

„Według mnie młodzi ludzie mogę realizować swoje pasje, marzenia i się rozwijać dzięki organizowanym zajęciom pozaszkolnym np. wokalnym, teatralnym, tanecznym, zapaśniczym i wielu innych. Do tego trzeba chęci, a w dzisiejszych czasach o to trudno. Żyjemy w czasach gdzie bez komputerów, telefonów, tabletów ciężko jest przeżyć, uzależniliśmy się od tego. Młodzież nie ma czasu na realizację planów i marzeń, bo ważniejsze są gry, portale społecznościowe, seriale itp. Ja sama staram się to ograniczać i to skutkuje. Młodzież mówi "nie chce mi się" z wielu powodów, najczęściej jest to wina telefonów i elektroniki, ale winą może też być otoczenie, w którym się żyje. Jeżeli inni Cię zniechęcają i wmawiają Ci, że to nie dla Ciebie, w końcu samemu zaczynasz w to wierzyć. Zniechęcasz się do wielu rzeczy i wmawiasz sobie, że Ci się nie chcę. Po prostu bierzesz przykład z innych.”

Piotrek krótko i konkretnie wypowiada się w temacie aktywności młodych ludzi w lokalnych środowiskach. Mówi, że „(...) W dzisiejszym świecie jest naprawdę wiele możliwości...”. Dostrzega
i popiera takie zachowania. Podaje przykład swoich znajomych, którzy zorganizowali zbiórkę dla swojego kolegi chorego na nowotwór. Aktywność młodych ludzi wg Piotrka ogranicza poczucie osamotnienia w swoich działaniach, obawa przed wytykaniem czy krytyką a często ośmieszeniem. Brakuje im poczucia, że ich pomysły warte są realizacji a ze strony osób dorosłych zrozumienia ich potrzeb. Akcentuje też fakt, że brak aktywności jest też wynikiem lenistwa.

RODZINA I PRZYJACIELE

Wielkim wsparciem dla Nikoli w różnego typu przedsięwzięciach wokalnych i warsztatowych jest jej mam Barbara oraz bliscy znajomi.

Wielkim wsparciem dla Zofii jest rodzina i przyjaciele:

„(...)Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu była jest i będzie rodzina. To dzięki niej mogę się rozwijać i motywuje mnie to do działania. Przyjaciele również się do tego przyczyniają, pozwalają mi marzyć i wierzyć, że wszystko mogę osiągnąć.”

Wsparciem dla Piotrka  jest jego najbliższe otoczenie „(...) rodzina, przyjaciele i przewodnik duchowy, gdyż pomagają mi odnaleźć się w trudnych chwilach, podtrzymują na duchu i pomagają iść dalej...”. 

O SOBIE...

Nikola. „(...) muzyka i śpiewanie. Bardzo dobrze się w tym czuje. Uwielbiam jeździć na różne konkursy i tam zdobywać doświadczenie”.

Zofia z odwagą realizuje swoje pasje i podejmuje nowe wyzwania. Nie bez znaczenia też jest tu jej charakter: „Moją mocną stroną jest upartość w dążeniu do celu, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli sobie coś postanowię, staram się to zrealizować.”

Piotrek sam o sobie mówi, że jest osobą otwartą i wyrozumiałą: „(...) Łatwo nawiązuję kontakty
z ludźmi i szybko znajdujemy wspólny język. Zrozumienie drugiego człowieka i jego potrzeb jest bardzo pomocne”.

Niebawem poznacie innych uczestników Akcji Reaktywacji.

Andrzej Kosmowski

BCK Szczuczyn

koordynator OKG Równać Szanse 2019

 

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.